قانون مالیات خودروهای لوکس که در اواخر سال 1399 به تصویب رسید، با این هدف مورد توجه قرار گرفت، که اگر شخصی بیش از یک خودرو داشته باشد و ارزش تمامی خودروهای او بیش از یک سقف مشخصی تعیین گردد، باید به دولت مالیات بپردازد. البته در سال 1403، این قانون با تغییراتی همراه بود. به این صورت که اگر شخصی چندین خودرو داشته باشد که ارزش هیچ یک از آنها به تنهایی بیشتر از مقدار تعیین شده نباشد، مشمول پرداخت مالیات نخواهد گردید.

از این رو هر شخصی که تنها دارای یک خودرو با قیمتی بیش از 1 میلیارد تومان باشد، باید مالیات بپردازد. مطابق با قانون، تفاوتی ندارد که خودروی لوکس متعلق به شخص زیر 18 سال یا محجور باشد، در هر حال مشمول پرداخت مالیات خواهد گردید. فرایند محاسبه میزان درصد مالیات این نوع خودروها، بسته به ارزش نهایی خودرو و سال تولید تعیین می شود. در ادامه این مطب بیشتر به این مسئله می پردازیم و برخی نکات مهم را به شما بیان خواهیم نمود.

 

نحوه محاسبه مالیات خودرو لوکس

مطابق با جدول مالیات خودروهای لوکس، هر خودرویی بسته به ارزشی که دارد، باید مالیات متفاوتی با دیگر خودروها بپردازد. به این صورت که اگر ارزش یک خودرو تا عدد مشخصی که قبلا تعیین شده باشد، مطابق با قانون درصد مالیات آن از پیش تعیین گردیده است. البته در قانون قبل باید ارزش جمع تمام خودروها مد نظر قرار می گرفت، اما بعد از سال 1403، مشخص گردید که باید تنها ارزش یک خودرو بیش از این میزان مبلغ باشد.

 

محاسبه مالیات خودروهای لوکس به چه صورت می باشد

 

نحوه اعتراض به مالیات خودرو لوکس

در صورتی که مالک خودروی لوکسی نسبت به مقدار مالیات تعیین شده برای خودروی خود اعتراض داشته باشد، می تواند اعتراض خود را از طریق درگاه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی ارسال نماید. برای ثبت اعتراض نسبت به مالیات خودروی لوکس، تنها کافیست در سامانه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، 4 مرحله طی شود. پس از آن امکان ثبت اعتراض در سامانه خواهد بود.

اعتراض در خصوص مالیات خودروهای لوکس، به هیات های حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده می شوند. در صورتی که رای صادره از سوی هیات حل اختلاف نیز، مورد نظر مالک نباشد، امکان اعتراض به هیات تجدید نظر قانون مالیات های مستقیم وجود خواهد داشت.

 

مهلت پرداخت مالیات خودرو لوکس

مطابق با قانون مالیات خودروهای لوکس، مالکان این نوع خودروها تا پایان بهمن ماه، فرصت دارند تا مالیات تعیین شده برای خودروی خود را بپردازند. در غیر این صورت مالک قادر به نقل و انتقال خودروی خود در دفاتر اسناد رسمی نخواهد بود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه محاسبه مالیات خودرو می توانید با شماره های 77651632-021 – 09929909083 – 09123968086 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان حرفه ای ما استفاده نمایید.

محاسبه مالیات خودروهای لوکس به چه صورت می باشد

 

جدول مالیات خودرو لوکس

مطابق با جدول زیر، باید محاسبه مالیات این نوع خودروها را چنین بیان کنیم:

ارزش خودرو (تومان) نرخ مالیات تعیین شده 
خودروهای لوکس با ارزشی بیشتر از 4.5 میلیارد  4 درصد مالیات نسبت به مازاد ارزش خودرو. سالانه بیش از 200 میلیون
خودروهای لوکس با ارزشی تا 1.5 میلیارد  1 درصد مالیات نسبت به مازاد 1 میلیارد. سالانه بین 10 تا 15 میلیون
خودروهای لوکس با ارزشی تا 4.5 میلیارد 3 درصد مالیات نسبت به مازاد ارزش کمتر خودرو (3 میلیارد). سالانه بین 50 تا 180 میلیون
خودروهای لوکس با ارزشی تا 3 میلیارد 2 درصد مالیات نسبت به مازاد ارزش کمتر خودرو (1.5 میلیارد). سالانه بین 15 تا 50 میلیون
خودروهای لوکسی با قیمت کمتر از 1.5 میلیارد  معاف از پرداخت مالیات

 

نکات مالیات خودرو لوکس

خودروهای جدید وارداتی هم، مشمول قانون مالیات خودروهای لوکس می شوند. مطابق با بودجه تعیین شده در سال 1403، تمامی خودروهای وانت بار دو کابین و سواری که متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی هستند نیز، مشمول پرداخت مالیات می شوند. البته این خودروها باید ارزشی معادل 3 میلیارد داشته باشند و نرخ مالیات آنها نیز سالانه 1 درصد خواهد بود.

 

محاسبه مالیات خودروهای لوکس به چه صورت می باشد

 

جمع بندی

آنچه مسلم است، شرایط سخت و پیچیده قانون مالیات در کشور است که افراد زیادی را درگیر مشکل نموده و آنها نیاز دارند تا این درگیری ها را برطرف سازند. از آنجایی که مسائل مالیاتی از حساسیت بالایی برخوردارند، بهتر است این کار توسط کارشناسان متخصص انجام شود. کارشناسان ما در الوند حسابان، تمامی درگیری ها و مشکلات شما در خصوص مالیات را برطرف خواهند نمود. می توانید از ایشان مشاوره دریافت کرده و عملکرد بهتری در مواجه با چنین شرایطی داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *