مالیات کارتخوان یکی از انواع مالیات‌های مهم برای مشاغل است که باید هرساله در خردادماه آن را محاسبه و پرداخت کنند. این مالیات به صورت مستقیم از صاحبین مشاغل دریافت شده و با کسر هزینه‌ها و معافیت‌ها، نسبت به سود محاسبه می‌شود. در واقع مالیات کارتخوان یک نوع مالیات از کسب‌و‌کارها، مشاغل و افراد حقوقی است. این نوع مالیات با نرخ‌های پله‌ای برای مشاغل محاسبه شده که ضرایب آن 15، 20 و 25 درصد از کل سود است. مقدار مالیات شرکت‌ها با نرخ 25% ثابت می‌باشد.

 

مشاغل مشمول مالیات دستگاه کارتخوان

مالیات کارتخوان یکی از انواع مالیاتی است که جزو همان مالیات عملکرد مشاغل به حساب می‌آید. بدین معنا که واریزی‌های صورت گرفته از طریق این پایانه فروشگاهی، مشمول مالیات است. مشاغلی که شامل مالیات دستگاه کارتخوان هستند، متنوع و بسیار زیاد می‌باشند. از صاحبین فروشگاه‌های کیف و کفش گرفته تا وسایل اسباب بازی، کیک فروشی و غیره. به همین خاطر نمی‌توان همه آنها را در این قسمت ذکر کرد. به جای این موضوع، مشاغلی که مشمول معافیت مالیات دستگاه کارتخوان هستند را معرفی می‌کنیم که به شرح زیر می‌باشند:

 • نانوایی‌ها.
 • سوپر مارکتی‌ها.
 • باشگاه و موسسه‌های ورزشی.
 • داروخانه‌ها و مراکز خدمات درمانی.
 • جایگاه‌های سوخت که به صورت اتوماتیک یا دستی فعال هستند.
 • فروشگاه‌هایی که در زمینه ساخت یا فروش محصولات هنری فعالیت می‌کنند.
 • روزنامه فروشی‌ها.
 • مدرسه‌ها که شامل مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می‌شود.
 • حمل و نقل‌های درون شهری که شامل تاکسی‌ها هم می‌شود.
 • عوارض راه و پارکینگ‌ها.
 • دفتر خدمات مخابراتی.
 • شرکت‌های دانش بنیان نوع 1 که در سطح فناوری 1 قرار می‌گیرند.
 • افراد و یا شرکت‌هایی که در زمینه مواد غیر معدنی و نفتی فعالیت می‌کنند.
 • موسسات خیریه.
 • فروشگاه‌هایی که در بخش عرضه کتاب و محصولاتی که رسانه‌ای هستند، فعالیت می‌کنند.

همچنین وجوه دولتی و قوه قضائیه نیز مشمول مالیات دستگاه کارتخوان نمی‌باشند. قابل ذکر است که برای این کسب‌و‌کارها، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است تا معاف شوند. این لیست در تاریخ 18 تیرماه سال 1402 توسط بانک مرکزی اعلام شده و درآمد آنها در سیستم مالیاتی کشور وارد نمی‌شوند.

 

تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان

سامانه مودیان یکی از پلتفرم‌های جامع مجازی و مالیاتی است که در 5 سال گذشته، به تدریج تکمیل و راه اندازی شده است. این سامانه بر طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان ایجاد شد و لازم است تا مودیان اطلاعات کامل دستگاه‌های پرداخت، کارتخوان یا درگاه‌هایشان را در این پلتفرم در قالب یک پرونده ثبت کنند.

بنابر ماده 10 و تبصره آن، اشخاص مشمول مالیات کارتخوان مانند سایر مودیان موظف هستند تا در صورتی که از حساب بانکی و یا دستگاه‌های پوز، کارتخوان و نیز درگاه‌های پرداخت استفاده می‌نمایند، اطلاعات آنها را در کارپوشه خود وارد کنند. این کار باید بلافاصله انجام شود.

برای تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان می‌بایست به سامانه مودیان به نشانی My.tax.gov.ir مراجعه کنید. حال باید مراحل زیر را طی نمایید:

 • در صورتی که مودی مالیاتی نیستید، مراحل ثبت نام در این سامانه را طی کنید.
 • حال با ورود به کارپوشه خود، از منوی سمت راست روی گزینه “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” کلیک کنید.
 • حال می‌توانید تمام پایانه‌های فروشی که به نام شما است را مشاهده نمایید. توجه کنید که این دستگاه‌های کارتخوان در 3 دسته بندی ارائه شده‌اند. مواردی که الصاق نشده، مواردی که به پرونده مالیاتی الصاق شده و مواردی که درخواست غیرفعال سازی آنها را دارید.
 • حال شما می‌توانید دستگاه کارتخوانی که به نام خود تهیه کرده‌اید را در این صفحه مشاهده کنید. اگر آن را به پرونده‌ای الصاق نکردید، در ردیف اول آن را مشاهده می‌کنید. حال زیر این دستگاه، 2 گزینه برای “الصاق به پرونده” و “درخواست غیر فعالسازی” وجود دارد. شما می‌توانید اکنون با انتخاب گزینه الصاق به پرونده، آن را در سامانه مودیان تعریف و مدیریت کنید.
 • همچنین شما می‌توانید با انتخاب گزینه “تغییر پرونده”، نسبت به تغییر پرونده‌ای که به کارتخوان شما متصل است، اقدام نمایید.

کسانی که پرونده مالیاتی ندارند، می‌بایست ابتدا نسبت به ایجاد آن در سامانه مودیان اقدام نمایند. فرآیند ایجاد پرونده مالیاتی شامل مراحل مختلفی می‌شود که می‌توانید در مقالات بلاگ سایت ما مطالعه کنید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

نحوه تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد مالیاتی یکتا

روند تشکیل پرونده مالیاتی برای مالیات کارتخوان و دریافت کد یکتای آن، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که بسیاری از کاربران و مودیان دارند. در این خصوص مراحل زیر را می‌توانید طی کنید. این مراحل شامل 4 بخش بوده و پس از انجام آن می‌توانید کد مالیاتی‌تان را دریافت و از آن برای اخذ درگاه‌های پرداخت و یا سایر پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنید.

 • به سایت tax.gov.ir مراجعه کنید.
 • گام اول: حال باید بر روی گزینه “دریافت اطلاعات کاربری” کلیک کرده و اطلاعات خود را وارد نمایید.
 • شماره تلفن وارد شده باید به نام شما باشد.
 • گام دوم: در داشبورد وارد شده از منوی سمت راست روی گزینه “فهرست پرونده‌های مالیاتی” و “پرونده‌های عملکرد و ارزش افزوده” کلیک کرده و در صفحه جدید، روی “ایجاد پرونده مالیات بر درآمد جدید” کلیک کنید.
 • حال باید در صفحه جدید باز شده، از بخش سمت چپ اطلاعات ورود خود را ثبت کنید. حال یک کد به شماره تلفن شما ارسال می‌شود.
 • در ادامه تاریخ تولد، تابعیت و سایر مشخصات‌تان را وارد نمایید.
 • حال در صفحه جدید، ارورهایی وجود دارند که باید با کلیک روی آنها، این خطاها که همان نواقص پرونده شما هستند را برطرف کنید. از جمله می‌توان به اطلاعات شخصی، وضعیت ثبت نام ارزش افزوده و غیره اشاره کرد.
 • در نهایت برای تکمیل روند ثبت نام مالیات کارتخوان باید بر روی “تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری” کلیک کنید.
 • حال مجددا به بخش پرونده‌های عملکرد و ارزش افزوده رفته و روی گزینه “جزئیات پرونده” کلیک کنید. در صفحه جدید روی گزینه “بروزرسانی و تکمیل ثبت نام” کلیک کنید.
 • گام سوم: حال باید اطلاعاتی که عمدتا مربوط به کسب‌و‌کارتان و اینتاکد است و ناقص هستند را تکمیل کنید. در این قسمت باید تمام ارورهای قرمز رنگ را برطرف کنید.
 • در نهایت روی گزینه “تایید نهایی” کلیک کرده و اطلاعات کامل خود را که برای ثبت نام مالیات کارتخوان ارسال کرده‌اید، مشاهده ‌کنید. حال در نهایت روی گزینه “تایید اطلاعات” کلیک کنید. به صفحه اول ریدایرکت شده و باید روی گزینه سبز رنگ “ثبت نام کامل و استفاده از خدمات مالیاتی” کلیک کنید.
 • گام چهارم: کار تمام است و حال می‌توانید با مراجعه به پرونده‌های عملکرد و ارزش افزوده خود، پرونده مالیاتی‌تان را مشاهده کنید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

سایت مالیات کارتخوان

اگر شما هم دارای دستگاه کارتخوان، پوز، درگاه پرداخت و غیره هستید، می‌بایست تمامی کارهای مالیاتی مربوط به این پایانه‌ها را در درگاه ملی خدمات مالیاتی انجام دهید. بنابراین سایت برای پرداخت مالیات دستگاه پوز و کارتخوان به نشانی my.tax.gov.ir می‌باشد.

از جمله خدماتی که این سایت برای دستگاه‌های کارتخوان ارائه می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • مشاهده تمامی پایانه‌های فروشگاهی که به نام شما ثبت شده‌اند.
 • امکان ایجاد پرونده برای این پایانه‌ها که در جهت مدیریت آنها و اخذ مالیات از تراکنش‌های آن ضروری است.
 • امکان فعال سازی، غیر فعال سازی، الصاق و تغییر پرونده برای دستگاه‌های کارتخوان و دیگر پایانه‌های فروشگاهی

نکته: در صورتی که یک پایانه فروشگاهی مانند مالیات کارتخوان را غیر فعال می‌کنید، نباید در آن تراکنش داشته باشید. همچنین از الصاق دستگاه‌های کارتخوان خود به پرونده‌های غیرمرتبط جلوگیری کنید.

بدیهی است که باید بدانید دستگاه‌های کارتخوان خود را نباید در اختیار افراد و کسب‌و‌کارهای دیگر قرار دهید. چراکه هرساله مبلغ مالیات آن در این سامانه برای شما ابلاغ شده و موظف به پرداخت آن خواهید بود.

 

نحوه‌ی محاسبه‌ی مالیات دستگاه کارتخوان

از مهم‌ترین پرسش‌هایی که بسیاری از کاربران از ما دارند آن است که مالیات دستگاه کارتخوان را چگونه محاسبه می‌کنند؟  در پاسخ به این پرسش باید بگوییم مالیات دستگاه کارتخوان یک نوع مالیات عملکرد از نوع مشاغل است و متفاوت از مالیات پرداختی کارکنان و حقوق بگیران می‌باشد. در نتیجه ضرایب و درصدهای آن متفاوت است.

در ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم، نحوه محاسبه مالیات مشاغل که شامل مالیات دستگاه‌های کارتخوان است، تعریف شده که آخرین به روزرسانی آن مربوط به سال 1401 است. بر طبق این قانون، نحوه محاسبه مالیات دستگاه‌های کارتخوان به شرح زیر است:

 

پله بازه درآمد مشمول مالیات درصد مالیات حداکثر مقدار مالیات در این پله
1 1 الی 200 میلیون تومان 15% 30 میلیون تومان
2 200 الی 400 میلیون تومان 20% 40 میلیون تومان
3 400 میلیون تومان به بالا 25%

 

قابل ذکر است که از پله اول، مقدار معافیت مالیاتی مشاغل که در سال 1403 مقدار 100 میلیون (و حداکثر با شرایطی 144 میلیون) است کسر شده و مابقی تا مبلغ 200 میلیون ضرب در 15% می‌شود. پس پله اول در حدود حداکثر 15 میلیون تومان مالیات در این پله را دارد.

نکته: این ضرایب و مبالغ درآمد درج شده در جدول نسبت به سود شما هستند و در آن ضرب می‌شوند.

نکته: این ضرایب برای سال 1402 نیز اعمال می‌شود. تا زمانی که به روزرسانی برای این ماده اعلام نشود، این ضرایب معتبر هستند.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

نحوه استعلام مالیات دستگاه کارتخوان

غالب کسانی که دستگاه‌های کارتخوان دارند و مالیات آن را پرداخت می‌کنند، ممکن است در مورد مالیاتی که برای آنها تعیین شده و یا باقی مانده است، ابهام داشته باشند. در این حالت شما می‌توانید از وب سایت آنلاین درگاه خدمات مالیاتی استفاده کنید.

 • ابتدا به سایت tax.gov.ir مراجعه کرده و نسبت به ورود در آن سایت اقدام کنید.
 • حال باید در قسمت داشبورد پنل مالیاتی، از منوی سمت راست بر روی گزینه “درخواست‌ها” کلیک کنید.
 • در ادامه این بخش، شما می توانید بر روی گزینه “استعلام بدهی مالیاتی” کلیک کرده و درخواست خود را برای مشاهده بدهی مالیاتی با کد ملی درج نمایید.

در این قسمت کار تمام است و می‌توانید بدهی که به سازمان امور مالیاتی دارید را به صورت جداگانه مشاهده کنید. همچنین کاربران می‌توانند با انتخاب گزینه “پرداخت الکترونیکی مالیات”، نسبت به تسویه این بدهی اقدام کنند. همچنین وب سایت payments.tax.gov.ir نیز امکان پرداخت قبوض مالیاتی شما را می‌دهد.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

قانون مالیات کارتخوان سیار

کارتخوان‌های سیار یکی از آن دسته پایانه‌هایی است که قابل اتصال به اینترنت بوده و می‌توانید از طریق آن برای فروش در مناطق مختلف اقدام کنید. توجه نمایید که قوانین مالیاتی برای این نوع دستگاه‌ها نیز متفاوت نیستند و شامل همان مواردی هستند که تا اینجای مطلب ذکر کردیم.

نکته: مالیات دستگاه پوز نیز همانند مورد قبل به صورت پله‌ای با ضرایب 15، 20 و در انتها 25% اخذ می‌شود.

 

نحوه لغو مالیات دستگاه کارتخوان

بسیاری از افراد هستند که به دلیل ورشکستگی و یا مسائل دیگر، تمایل دارند تا دستگاه‌های کارتخوان و پایانه‌های فروشگاهی خود را غیر فعال کنند. در این حالت شما می‌توانید مراحل زیر را طی کنید که باعث می‌شود تا دیگر، مالیاتی را برای آن دستگاه نپردازید. البته ارسال اظهارنامه مالیاتی جدای از پرداخت مالیات بوده و باید ارسال گردد.

 • ابتدا به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir مراجعه کنید.
 • حال باید در بخش “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” مراجعه کرده و می‌توانید نسبت به مشاهده پایانه‌های فروشگاهی اقدام کنید. این پایانه‌ها در قالب الصاق شده، نشده و غیر فعال تعریف شده‌اند.
 • حال نوبت آن است تا کارتخوانی را که در پرونده شما الصاق شده یا نشده را در این صفحه مشاهده کنید.
 • بر روی هر پایانه فروشگاهی و در انتهای آن، 2 گزینه را مشاهده می‌کنید که شامل درخواست غیر فعالسازی است.
 • کافیست بر روی این گزینه کلیک کرده و نسبت به غیرفعال کردن دستگاه اقدام کنید.

نکته: توصیه می‌کنیم دستگاه کارتخوان را از طریق نمایندگی آن نیز غیرفعال کنید تا امکان استفاده از آن صفر شود.

نکته: به هیچ وجه دستگاه‌های کارتخوان خود را بعد از غیر فعالسازی در اختیار افراد دیگری قرار ندهید.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

پیامدهای عدم ثبت دستگاه کارتخوان در سازمان امور مالیاتی

سازمان امور مالیاتی، جرایمی را برای افرادی که دستگاه‌های کارتخوان خود را در سازمان امور مالیاتی ثبت نکنند، تعیین کرده است. از دی ماه سال 1399، استفاده از کارتخوان‌ها بدون دریافت کد مالیاتی جرم تلقی شد. همچنین این خبر اعلام کرده بود که بانک مرکزی، کارتخوان‌هایی را که پرونده مالیاتی نداشته باشند، قطع می‌کند.

از سوی دیگر به علت آنکه تمام واریزی‌ها به کارتخوان‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی، درآمد تلقی می‌شوند، مهم است که مالیات آن پرداخت گردد. به همین دلیل سازمان امور مالیاتی از تمامی مودیان و کسانی که از کارتخوان‌ها استفاده می‌کنند، می‌خواهد تا نسبت به ایجاد پرونده مالیاتی اقدام کنند.

پیامدهایی که برای عدم ثبت دستگاه کارتخوان در سامانه مودیان در نظر گرفته شده‌اند، عبارتند از:

 • کتمان درآمد که جریمه آن معادل 30% مالیات متعلقه و یا 10% مالیات متعلقه (برای کتمان در اظهارنامه) است. این جریمه غیر قابل بخشش است.
 • جریمه عدم اتصال به سامانه امور مالیاتی که مقدار آن 10% از فروش آنها و یا مبلغ 2 میلیون تومان، هر کدام که بیشتر باشد، خواهد بود.

همچنین کسانی که از پرداخت این جرایم سرباز بزنند، حساب بانکی آنها مسدود می‌شود. همچنین برخی دیگر از جریمه‌ها اعم از توقیف اموال و ممنوع الخروج شدن در انتظار آنها است.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز

سوالات مهم در خصوص مالیات کارتخوان

مالیات کارتخوان سوپر مارکت چگونه محاسبه می‌شود

 • سوپر مارکتی‌ها همانند مشاغل باید مالیات عملکرد خود را پرداخت کنند. نرخ مالیات آنها همانگونه است که در قسمت بالاتر مقاله در قالب یک جدول بیان کردیم. این مالیات در 3 پله اخذ شده و ضرایب آن شامل 15، 20 و نیز 25 درصد است.

 

اگر مالک دستگاه کارت‌خوان با صاحب جواز کسب یکسان نباشد، باید اظهارنامه‌های مجزایی را ارسال کنند

 • پاسخ این سوال بله است. چراکه دستگاه کارتخوان به نام فرد دیگری ثبت شده و با کسی که جواز کسب دارد، یکسان نیست. زمانی که این افراد یکسان نباشند، باید اظهارنامه مالیاتی و پرونده‌های جداگانه مالیاتی تشکیل دهند. همچنین آنها می‌توانند پرونده اشتراکی برای پرداخت مالیات خود ایجاد کنند.

 

من چند سالی هست که دستگاه پوز دارم؛ تکلیف سال‌های قبل و مالیات آن‌ها چه می‌شود

برای کسانی که دستگاه پوز داشته اما مالیات سال‌های قبل را پرداخت نکرده‌اند، در حالت کلی سازمان می‌تواند با داشتن 2 شرط، مالیات او تا 5 سال قبل را محاسبه کند. این دو شرط عبارتند از:

 • در صورتی که خود مودی خرید و فروش خود را اعلام نکرده باشد.
 • در صورتی که تراکنش بانکی به حساب او بوده و آن را کتمان کرده باشد.

توجه کنید که اگر شما با تشکیل پرونده مالیاتی، مالیات‌تان را ابراز کنید، سازمان امور مالیاتی به سراغ شما نمی‌آید. در غیر اینصورت سازمان مالیاتی در صورت شناسایی شما، تا 5 سال قبل، حق بررسی مالیات‌تان را دارد.

 

آیا تمامی کسانی که دستگاه کارت‌خوان دارند، باید مالیات پرداخت کنند؟ دستگاه کارت‌خوان بدون مالیات هم داریم

 • بله، در صورتی که دستگاه کارتخوان فعال است، به علت آنکه واریزی به آن کاملا درآمد محسوب می‌شود، باید مالیات آن تعیین و تکلیف گردد. در غیر اینصورت با غیر فعال کردن می‌توان کارتخوان را بدون مالیات کرد.

 

مالیات ۵۰ میلیون کارت‌خوان چقدر است

 • این مبلغ کاملا به عنوان درآمد شما در نظر گرفته و با توجه به معافیت مشاغل در سال 1403، مالیات صفر خواهد داشت.

 

ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان شاپرک به چه صورت می باشد

 • این کار از طریق سایت my.tax.gov.ir انجام می‌شود که مراحل آن را در مقاله کامل بیان کردیم.

 

جمع بندی

مالیات کارتخوان یکی از متداول‌ترین نوع مالیات برای کسب‌و‌کارها شناخته می‌شود. به دلیل اینکه هر واریزی از دستگاه کارتخوان به عنوان درآمد تلقی می‌شود، باید مالیات آن پرداخت گردد. در این مقاله به این نوع مالیات و مقدار و نحوه محاسبه آن پرداختیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و دستگاه های پوز می توانید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان حرفه ای ما استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *