همان طور که می دانید، استفاده از اینترنت در دنیای امروز با سرعت غیر قابل باوری در حال گسترش است. همین خودِ شما؛ محال است صاحب یک تلفن همراه هوشمند باشید و چند اکانت مختلف در شبکه های اجتماعی گوناگون نداشته باشید. فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و سایر شبکه های معروف پر شده اند از افرادی که در به در به دنبال یک منبع درآمد درست و حسابی می گردند.

پر واضح است که با محبوب شدن یک پدیده در میان مردم، سیل جمعیت به سوی آن سرازیر می گردد. این موضوع موجب حضور افراد مختلف با هدف کسب درآمد از پدیده مذکور و بهره مندی از پتانسیل مالی آن می شود. شبکه های اجتماعی نیز چنین اند. پدید آمدند، به اوج محبوبیت رسیدند و به جایگاه اینفلوئنسرها و بلاگرهایی تبدیل شدند که از فرصت ایجاد شده برای کسب درآمد استفاده کردند.

 

اینفلوئنسر یا بلاگر کیست

بلاگر شخصی است که با اشتراک گذاری محتواهایی که مخاطبان دوست دارند، نظر آن ها را به سوی خود جلب می نماید. این در حالی است که اینفلوئنسرها به تبلیغ یک برند یا محصول پرداخته و بدین ترتیب فالوورهای بسیاری را جذب می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تبلیغ اینفلوئنسرها تاثیر به سزایی در نظر و تصمیم گیری فالوورها دارد. بدیهی است که اینفلوئنسرها بابت تبلیغ برای برند و محصولات مورد نظر، هزینه قابل توجهی دریافت می نمایند. به نظر شما به درآمد حاصل از این طریق مالیات تعلق می گیرد؟!

 

پرداخت مالیات اینفلوئنسرها

شاید برایتان عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که اینفلوئنسرها نیز موظف به پرداخت مالیات به دولت هستند. در قانون بودجه سال 1399 چنین آمده است:

کاربران رسانه های کاربر محور که تعداد دنبال کننده های آنان بیش از 500 هزار نفر بوده و درآمدشان را از محل تبلیغات کسب می‌نمایند، مکلف به پرداخت مالیات می‌باشند. آیا تعداد اینفلوئنسرهایی که موظف به پرداخت مالیات فالوور هستند، زیاد است؟!

با مالیات بلاگرها و فالوور در فضای مجازی آشنا شوید

حدود تعداد اینفلوئنسرهای موظف به پرداخت مالیات

تعداد شاخ های مجازی که عنان شبکه های اجتماعی گوناگون نظیر اینستاگرام را در دست گرفته اند، بسیار زیاد است. با این حال همه این افراد موظف به پرداخت مالیات به دولت نیستند. حدود تعداد اینفلوئنسرهایی که می بایست مالیات درآمد خود را به دولت بپردازند، نیم میلیون نفر است. حتما می پرسید میزان مالیات تعیین شده برای این دسته از اینفلوئنسرها چقدر است؟

 

مقدار مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، تعداد اینفلوئنسرهایی که مشمول پرداخت مالیات فالوور هستند، بیش از نیم میلیون نفر است. گفتنی است که مقدار مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها بر اساس فرمول زیر محاسبه می گردد:

  • از 1 تا 000/000/000/2 ریال درآمد محاسبه مالیات با نرخ 15 درصد
  • از 000/000/000/2 تا 000/000/000/4 ریال درآمدE محاسبه مالیات با نرخ 20 درصد
  • از 000/000/000/4 ریال درآمد به بالا محاسبه مالیات با نرخ 25 درصد

برای مثال اگر درآمد اینفلوئنسری 000/000/000/2 ریال در سال باشد، میزان مالیات پرداختی توسط وی به صورت زیر خواهد بود:

000/000/300= 15%* 000/000/000/2

 

بخشنامه‌های مرتبط با پرداخت مالیات بر درآمد اینفلوئنسرها و بلاگرها و فالوور

چرا باید اینفلوئنسرها مالیات فالوور در فضای مجازی پرداخت کنند

بی شک هرچه تعداد فالوورهای یک اینفلوئنسر بیشتر باشد، درآمد حاصل از تبلیغات توسط وی بیشتر خواهد بود. از آن جا که بسیاری از این اینفلوئنسرها بابت درج هر استوری تبلیغاتی بین 5 تا 150 میلیون تومان دریافت می کنند، دولت با تعیین مالیات سهم خود را از تبادلات مالی آنان اتخاذ می نماید. درست مانند سایر مشاغلی که ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد می باشند. این قانون نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجرا است.

 

جمع بندی

اینفلوئنسرها نیز درست مانند سایر افرادی که به طُرُق گوناگون مشغول فعالیت و کسب درآمد هستند، مشمول پرداخت مالیات به دولت می باشند. براساس قانون بودجه سال 1399 کلیه اینفلوئنسرهایی که بیش از 500 هزار دنبال کننده دارند، موظف به پرداخت مالیات فالوور هستند. مقدار مالیات اخذ شده از این افراد با در نظر گرفتن درآمد آن ها متغیر بوده و با نرخ مشخصی تعیین می گردد. تعداد اینفلوئنسرهایی که مکلف به پرداخت مالیات بر درآمد به دولت می باشند، بیش از نیم میلیون نفر تخمین زده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه محاسبه مالیات اینفلوئنسرها – بلاگرها و فالوور در شبکه های اجتماعی می توانید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان حرفه ای ما استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *