اصلاح اظهارنامه مالیاتی یکی از فرصت‌ ها و قابلیت هایی است که از سوی سازمان امور مالیاتی بر طبق ماده 226 ق.م.م ارائه شده است. در ادامه این مطلب می خواهیم راجع به این موضوع که ممکن است هر مودی به آن نیاز داشته باشد صحبت کنیم و محدودیت ها، جریمه ها و مهلت های قانونی انجام آن را بررسی نماییم.

در واقغ اصلاح اظهارنامه مالیاتی به فرآیندی می گویند که شما برای تغییر اطلاعات اظهارنامه ای که ارسال کردید انجام می دهید. این کار تحت یکسری شرایط خاص قابل انجام است که در ادامه کامل به آن پرداخته ایم. از نحوه اصلاح گرفته تا مهلت های زمانی که باید برای انجام این کار در نظر داشته باشید. همچنین توجه کنید که اصلاح اظهارنامه باید با ارائه مدارک انجام شود.

 

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی

اگر تاکنون اظهارنامه ای ارسال کرده باشید، حتما متوجه هستید که ممکن است در وارد کردن ارقام آن نظیر میزان درآمد و غیره، اشتباهاتی را داشته باشید. در این حالت باید برای اصلاح آن اقدام کنید که این قابلیت طبق ماده 226 قانون مالیات های مستقیم تعریف شده است. بر طبق تبصره این ماده باید بدانید:

  • مودیان مالیاتی این اجازه را دارند که اگر به هر نحوی اشتباهی را در ترازنامه، اظهارنامه یا حساب سود و زیان مرتکب شده اند، تا مدت 1 ماه از انقضای تاریخ ارسال اظهارنامه، نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند.

بر طبق این تبصره شما باید برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی با ارائه مدارک اقدام کنید. توصیه اکید ما این است که در زمان ارسال اظهارنامه، اطلاعات را صحت سنجی کرده و سپس تایید کنید تا درگیر پروسه اصلاح آن نشوید.

توجه نمایید که مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی را می توان در 2 حالت کلی در نظر گرفت که به شرح زیر هستند:

  • تا زمانی که مهلت تسلیم اظهارنامه باقی مانده است. در این حالت شما به طور معمول این امکان را دارید تا ویرایش اظهارنامه را با ارسال نمونه جایگزین آن انجام دهید.
  • تا مدت زمان 1 ماه پس از اتمام زمان تسلیم اظهارنامه که طبق ماده 226 ق.م.م تعریف شده است. در این حالت شما باید از طریق ارسال اظهارنامه اصلاحی برای انجام این کار اقدام کنید.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی | مهلت و نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی

ارسال اظهارنامه خارج از موعد

سازمان امور مالیاتی در انجام وظایف مالیاتی به خصوص ارسال اظهارنامه تدابیر سختگیرانه ای دارد. تمامی مودیان باید در زمان مناسب برای ارسال یا اصلاح اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند. البته ممکن است مدت زمانی برای تمدید این مهلت قانونی اضافه شود اما این رویداد همیشگی نیست.

بد نیست جریمه ای که سازمان برای عدم ارسال اظهارنامه یا اصلاح اظهارنامه مالیاتی در نظر گرفته است را در اینجا متذکر شویم که می گوید:

ماده 192: در این قانون شما باید مبلغ 30% مالیاتی که برای شما به عنوان صاحب شغل در نظر گرفته شده است را به عنوان جریمه پرداخت کنید. البته این جریمه برای سایر مودیانی که جزو مشاغل یا حقوقی نیستند، 10% در نظر گرفته می شود. توجه نمایید که جریمه ها نقدی و غیر قابل بخشش هستند.

 

شرایط اصلاح اظهارنامه مالیاتی

توجه کنید که اصل قانون استفاده از امکان اصلاح اظهارنامه مالیاتی بر مبنای آن است که شما اظهارنامه ای را ارسال کرده باشید. در این حالت است که می توانید صرفا برای آن اظهارنامه اقدام کنید. اگر این کار را نکرده اید، حق ارسال اظهارنامه اصلاح شده را ندارید.

یکی دیگر از نکات مهمی که بسیاری از مودیان به آن توجه نمی کنند، اصلاح اظهارنامه بر مبنای سندی است که ثبت حسابداری آن بعد از تاریخ ارسال اظهارنامه انجام شده است. شما نمی توانید اصلاحاتی را برمبنای این اسناد به سازمان ارائه کنید.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی | مهلت و نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی

ویرایش اطلاعات بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی

ویرایش اطلاعات بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی نیاز به ارائه اصلاحیه ندارد. شما می توانید در بازه زمانی که برای ارسال اظهارنامه عملکرد به شما وقت داده شده است، نسبت به ویرایش آن اقدام کنید. این مهلت برای مشاغل و اصناف یا اشخاص حقیقی تا انتهای خردادماه است. مثلا شما می توانید در این مدت، اظهارنامه ای که ثبت کردید را کاملا حذف کنید. سپس یک اظهارنامه با اطلاعات جدید را ثبت نمایید. همچنین گزینه ای برای ویرایش در سامانه مودیان قرار داده شده است. حال با انتخاب آن می توانید داده های درج شده را تغییر دهید.

توجه کنید که اصلاح اظهارنامه مالیاتی تا زمانی که مهلت قانونی ارسال اظهارنامه باقی مانده است، نیاز نیست و شما با 2 روش بالا که گفتیم، می توانید کار خود را راه بیندازید و اشتباهات را اصلاح نمایید. حال فرض کنیم شما اظهارنامه را یک بار کامل ثبت کرده و ارسال نمودید. اما بعد از مهلت قانونی تازه آن را مرور کرده و متوجه شدید که یک عدد اشتباه است. اینجاست که شما باید از قابلیت اصلاح اظهارنامه مالیاتی استفاده نمایید. برای این حالت 1 ماه مهلت قانونی در نظر گرفته شده است.

 

نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی

برای آنکه فرآیند اصلاح را انجام دهید، می بایست مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا باید به سامانه مالیاتی tax.gov.ir مراجعه کنید.
  • حال باید به قسمت اظهارنامه ها رفته و روی گزینه “ویرایش” کلیک کنید.
  • زمانی که این کار را می کنید، یک پیغام برای اطمینان از انجام این کار ارائه می شود که باید آن را تایید کنید.
  • با انجام این کار، اظهارنامه اصلاح به عنوان اظهارنامه نهایی در نظر گرفته می شود.

در پاسخ به اینکه چگونه اظهارنامه را اصلاح کنیم؟ باید داده هایی است که در فرم آورده اید را بررسی و رقم صحیح آنها را درج نمایید.

 

تعداد دفعات اصلاح اظهارنامه مالیاتی

برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی، تعداد مشخصی ذکر نشده است. در نتیجه شما می توانید آن را مکررا انجام دهید. اما باید نکته ای را در نظر بگیرید که اصلاحیه اظهارنامه در تعداد بالا منجر به منفی شدن دیدگاه سازمان خواهد شد. مجددا تاکید می کنیم که ارسال اظهارنامه را از همان ابتدا توسط افراد مجرب و مطمئن انجام دهید. شما می توانید برای دریافت خدمات مرتبط با ارسال اظهارنامه مالیاتی، از سرویس های مجموعه الوند حسابان استفاده کنید.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی | مهلت و نحوه اصلاح اظهارنامه مالیاتی

نکات مهم اصلاح اظهارنامه

توجه کنید که نباید در مرحله اصلاح اظهارنامه مالیاتی اقدام به حذف آن نمایید. صرفا برای اصلاح اظهارنامه ای که ارسال کردید اقدام کنید.

نکته دیگری که باید راجع به اظهارنامه های اصلاحی بدانید آن است که اظهارنامه عملکرد قبلی حذف نمی شود و اطلاعاتی که در آن به کار گرفته شده، ممکن است مورد ملاحظه و بررسی ممیز قرار گیرد. توصیه ما این است به منظور جلوگیری از مشکوک شدن اظهارنامه ی خود، از اصلاح متعدد آن جلوگیری کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم روند اصلاح اظهارنامه مالیاتی را به شما توضیح دهیم. سپس نکات مهم و محدودیت های زمانی انجام این کار بررسی شدند. در نهایت توجه کنید که اظهار مجدد اطلاعات اشتباه منجر به جریمه شدن و سوء ظن سازمان به شما خواهد شد که زیان شما را بیشتر خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *