منظور از استعلام سوابق مالیاتی چیست؟ چرا باید برای این کار اقدام کنیم؟ روش بدست آوردن سابقه بدهی مالیاتی چگونه است؟ سوابق مالیاتی شامل بدهی هایی می شوند که شما به عنوان مودی حقیقی یا حقوقی باید آنها را مدنظر قرار داده و پرداخت کنید.

مالیات یکی از هزینه های جدایی ناپذیر برای اداره کشور است که از تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با درآمد اخذ می شود. زمانی که مالیات شما برای سال گذشته قطعی گردد، باید این هزینه را به صورت یکجا یا قسطی پرداخت کنید. این مقدار پرداختی به عنوان بدهی شما به سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد. استعلام سوابق مالیاتی فرآیندی است که مودی برای مشاهده میزان هزینه تعیین شده (مالیات) در سازمان انجام می دهد.

 

استعلام سوابق بدهی مالیاتی

همه مودیان به این نکته واقف هستند که اگر به عنوان یک پرداخت کننده مالیات در سامانه my.tax.gov.ir ثبت نام کنند، موظف خواهند بود هر ساله اظهارنامه ای را ارسال کرده و مبلغ تعیین شده برای مالیات را پرداخت نمایند. در این میان برای سهولت کار مودیان، قوانینی در نظر گرفته شده اند که یکی از آنها، امکان تقسیط بدهی مالیاتی است.

برای اینکه با قوانین استعلام سوابق مالیاتی آشنا شوید، باید به بخشنامه “تفویض اختیار تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات‌ های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده” مراجعه کنید. همچنین بر مبنای مواد 167 و 191 قانون مالیات های مستقیم نیز می توان از امکان تقسیط مالیات استفاده کرد.

 

زمانی که قسط بندی مالیاتی انجام شود، مالیات شما تا زمانی که تسویه آن انجام نگردد، به عنوان بدهی در نظر گرفته خواهد شد. منظور از بدهی مالیاتی، آن مقدار مالیات تعیین شده برای کسب‌و‌کار از سوی سازمان امور مالیاتی می ‌باشد که هنوز توسط مودی تسویه نشده است. در صورتی که شغل یا شرکت شما دارای بخش حسابداری و مالیاتی قوی باشد، می ‌توانید مقادیر مالیات خود را پیش بینی کرده و یا از افزایش آن با ارائه اسناد جلوگیری کنید.

اصطلاح استعلام سوابق مالیاتی هم به خاطر همین به کار می‌ رود و منظور، بررسی مقدار مالیاتی است که هنوز پرداخت نکرده اید. این مالیات ممکن است شامل موارد مختلفی باشد. مثلا مالیات بر حقوق، مالیات بر درآمد، مالیات اشخاص حقوقی، مالیات ارزش افزوده، مالیات املاک و غیره. همه این هزینه ها در سیستم نظامی مالیاتی ثبت شده و به عنوان سابقه شما قابل مشاهده خواهند بود. به لطف الکترونیکی شدن سامانه های مختلف، شما می توانید برای استعلام سوابق مالیاتی به صورت آنی اقدام کنید.

 

سامانه استعلام بدهی مالیاتی

حال که با مفهوم استعلام بدهی مالیاتی و سوابق آن آشنا شدیم، باید بدانید نظام مالیاتی در ایران در دهه اخیر با سرعت به سمت الکترونیکی کردن اکثر امور پیش می رود. از صدور صورتحساب گرفته تا پرداخت آنلاین مالیات، ارسال اظهارنامه و ثبت نام؛ با توجه به این موضوع بدیهی است که قابلیت های مختلفی نظیر استعلام مالیات با کد ملی یا شماره اقتصادی در نظر گرفته شده اند. برای آنکه بتوانید نسبت به مشخص شدن بدهی خود اقدام کنید، می توانید به درگاه ملی مالیات مراجعه نمایید. در بخش بعدی آموزش قدم به قدم انجام این کار را برای شما بیان می کنیم.

 

درگاه ملی مالیات در دهه 90 شمسی ایجاد شده و امکانات مختلفی را ارائه می کند که شامل موارد زیر هستند:

 • ایجاد پرونده الکترونیک مودی.
 • اطلاعات مالیات های پرداخت شده.
 • گزارش وضعیت بدهکاری مالیاتی.
 • بررسی وضعیت پایانه های فروشگاهی.
 • بررسی ممنوع الخروجی که ناشی از مالیات می شود.

شما می توانید برای استعلام سوابق مالیاتی با مراجعه به سایت my.tax.gov.ir، وارد سامانه مربوطه شوید. البته اگر تاکنون به عنوان مودی ثبت نام نکرده اید، قادر هستید با گذراندن 4 مرحله کاملا آنلاین، در آن ثبت نام نموده و کد اقتصادی خود را دریافت کنید.

آشنایی با استعلام بدهی مالیاتی و مشاهده سوابق مالیاتی

آموزش نحوه استعلام سوابق بدهی مالیاتی

برای آنکه با نحوه استعلام سوابق مالیاتی آشنا شوید، کافیست مراحل ثبت نام در نظام مالیاتی را انجام دهید. سپس با دریافت کد اقتصادی (مالیاتی) که قبلا 10 رقمی بود و اکنون 16 رقمی است، نسبت به انجام تکالیف مالیاتی تان اعم از ارسال اظهارنامه برای سالی که گذشت اقدام نمایید. حال زمانی که مقدار مالیات برای شما تعیین شد، می توانید آن را قسط بندی کنید. در این حالت شما می توانید با طی کردن مراحل زیر، نسبت به استعلام سوابق بدهی مالیاتی تان اقدام کنید که به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا باید به سایت tax.gov.ir وارد شوید.
 • حال باید با ثبت شماره اقتصادی خود، وارد سامانه شده و کارپوشه خود را مشاهده کنید.
 • در کارتابل خود موارد متعددی را مشاهده می نمایید. از منوی سمت راست، روی گزینه “درخواست ها” کلیک کنید.
 • در بخش جدید، باید روی گزینه “استعلام بدهی مالیاتی” کلیک نمایید.
 • حال می توانید با وارد کردن کد ملی، نسبت به مشاهده سوابق و بدهی های مالیاتی تان اقدام کنید.

 

در صورتی که بدهی مالیاتی از سوی سیستم درج شده باشد، یک جدول را مشاهده می‌ کنید. در غیر اینصورت پیام زیر نمایش داده می شود:

“در حال حاضر بدهی مالیاتی توسط سیستم برای شما شناسایی نشد.”

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌ کنید، در قسمت سمت راست گزینه های دیگری هم هستند که عبارتند از:

 • بدهی‌ها به تفکیک سال و منبع مالیاتی که می‌توانند به صورت دسته بندی شده، مقدار مالیات تعریف شده برای شما را نمایش دهند.
 • فهرست بدهی‌ها که شامل موارد پرداختی به سازمان امور مالیاتی می‌ شود.
 • سوالات متداول و راهنمای سامانه.

آشنایی با استعلام بدهی مالیاتی و مشاهده سوابق مالیاتی

استعلام بدهی مالیاتی با کد ملی

آیا امکان مشاهده بدهی مالیاتی با کد ملی وجود دارد؟ بله شما می توانید به همان سامانه‌ ای که گفتیم یعنی my.tax.gov.ir مراجعه نمایید. حال باید کد ملی خود را به همراه رمز عبور وارد کنید. سپس کد ارسالی به تلفن همراه تان را نیز ثبت نمایید. در این حالت مجددا به همین کارتابل خواهید رسید که می توانید با ورود به بخش درخواست ها، استعلام بدهی مالیاتی خود را مشاهده کنید.

توجه نمایید که سازمان امور مالیاتی استعلام بدهی با کد ملی را صرفا برای کسانی انجام می دهد که پرونده مالیاتی داشته باشند. در واقع شما باید یک پرونده داشته باشید تا بتوانید تکالیف مالیاتی را انجام دهید. اگر نمی دانید برای شما پرونده مالیاتی با کد ملی تان ثبت شده است یا خیر، می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا باید به سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی gov.ir مراجعه کنید.
 • حال با ورود به بخش پیش ثبت نام، سایدبار سمت چپ را مشاهده نمایید. به دنبال گزینه ای با عنوان زیر باشید: “استعلام شماره اقتصادی (وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی)”.
 • سپس در صفحه بعدی، می توانید با وارد کردن کد امنیتی و نیز کد ملی، اقدام به استعلام پرونده مالیاتی خود نمایید.

نکته: توجه کنید که اگر با کد ملی تان، پرونده مالیاتی برای شما وجود نداشته باشد، با پیغامی نارنجی رنگ مواجه خواهید شد که می گوید: “اطلاعاتی با این شماره ملی یافت نشد.”

 

استعلام بدهی مالیاتی با شناسه ملی

در استعلام سوابق مالیاتی، شناسه ملی به عددی 11 رقمی گفته می شود که به اشخاص حقوقی می دهند. این شناسه را می توان به جهت احراز هویت شخصیت های حقوقی استفاده نمود. از سوی دیگر، امور اداری و مالیاتی شرکت ها همگی با داشتن این شناسه قابل انجام هستند.

حال در پاسخ به اینکه برای اشخاص حقوقی روش استعلام سوابق مالیاتی چیست، می توان به مراحل زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • ابتدا به سایت tax.gov.ir مراجعه نمایید. این سامانه همچنین برای اشخاص حقوقی نیز ساخته شده است که می توانید برای انجام امور مالیاتی خود از آن استفاده کنید.
 • حال باید شناسه ملی و رمز عبور را وارد نمایید.
 • سپس یک کد پیامکی را دریافت می کنید که باید آن را مجددا در سامانه ثبت کنید.
 • همانند شخصیت حقیقی وارد کارتابل خود می شوید. حال می توانید از منوی سمت راست، گزینه “درخواست ها” را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی باید گزینه استعلام بدهی مالیاتی را انتخاب کرده و اطلاعات مربوطه را در بخش سمت چپ مشاهده نمایید.

همه شرکت ها موظف هستند در بخش حسابداری و مالیاتی خود، نسبت به جمع آوری مدارک مالی اقدام کنند. همچنین بررسی مداوم سامانه مالیاتی و تسلط بر بخش های مهم آن، از جمله وظایف بخش حسابداری می باشد.

آشنایی با استعلام بدهی مالیاتی و مشاهده سوابق مالیاتی

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی

همانند روشی که برای مشاهده سوابق با کد ملی بیان کردیم، اشخاص حقیقی نیز می توانند با طی کردن آن مراحل، بدهی مالیاتی خود را ببینند. پروسه هر دو یکسان است.

با این حال توجه کنید که این افراد می بایست یکسال از فعالیت خود را گذرانده باشند تا اظهارنامه مالیاتی ارسال کرده و حداقل یکبار برای آن مالیات تعریف شده باشد. حال می توانند با مراجعه به بخش درخواست ها، اقدام به مشاهده سوابق مالیاتی خود نمایند.

 

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی

شما می توانید با روشی که در بخش “استعلام بدهی مالیاتی با شناسه ملی” بیان کردیم، برای اشخاص حقوقی نیز این سوابق را مشاهده کنید. در واقع فرقی نمی کند شخصیت حقیقی باشید یا حقوقی، وب سایت نظام مالیاتی مرجع این کار است که پروسه و فرآیند استعلام، یکسان می باشد.

همچنین 2 راهکار دیگر برای مشاهده سوابق مالیاتی با کد ملی یا شناسه ملی وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 • به شعب امور مالیاتی شهر خود مراجعه کنید.
 • مراجعه به دفاتر پیشخوان یا کافی نتی ها که می توانند با دریافت مشخصات مالیاتی شما، اقدام به مشاهده سوابق مالیاتی نمایند.

آشنایی با استعلام بدهی مالیاتی و مشاهده سوابق مالیاتی

جمع بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم پروسه ای که باید برای استعلام سوابق مالیاتی طی کنید را به شما معرفی کنیم. همچنین اطلاعاتی را در خصوص انجام این کار با کد ملی، شناسه ملی و از طریق درگاه خدماتی مالیات بیان نمودیم. شما کاربران می توانید برای بررسی میزان مالیاتی که از سوی سازمان تعیین شده است، انجام تکالیف مالیاتی و خدماتی از این قبیل، از خدمات موسسه‌های مالی استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *