دانستن تفاوت ارزش افزوده و معاملات فصلی برای صاحبان کسب و کارها و حسابدارها الزامی است. متاسفانه، برخی از صاحبان کسب و کارها به دلیل عدم آگاهی کافی حول دو مفهوم ارزش افزوده و معاملات فصلی بایستی جریمه های سنگینی را پرداخت کنند. دو مفهوم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی که نسبتا جدید هستند، تفاوت های متعددی با یکدیگر دارند. اکثر افراد با مفهوم ارزش افزوده، آشنا هستند. میزان و مبلغ ارزش افزوده را می توان بر روی بسته بندی انواع مواد غذایی و حتی فاکتورهای خرید مشاهده کرد.

 

تفاوت ارزش افزوده و معاملات فصلی چیست

ارزش افزوده، نوعی مالیات غیرمستقیم می باشد. صاحبان کسب و کار بایستی علاوه بر تهیه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، صورت معاملات فصلی را هم آماده کنند و به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. معاملات فصلی، فهرستی از معاملات محدود می باشد که به منظور شفاف تر شدن ارزیابی ها تهیه می شود. تفاوت اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی به شرح زیر می باشد:

  • تفاوت در زمان ارسال

یکی از چندین تفاوت ارزش افزوده و معاملات فصلی، تفاوت در زمان ارسال آن ها است. فرصت تهیه و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده توسط صاحبان کسب و کارها یا حسابدارها به سازمان امور مالیاتی، محدود به 15 روز قبل از پایان هر فصل می باشد. زمان تهیه و ارسال معاملات فصلی، 45 روز پس از پایان هر فصل است.

  • ماهیت صورت ها

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، نوعی مالیات پرداختی به سازمان امور مالیاتی می باشد که به ازای فروش انواع کالا و خدمات محاسبه می شود. در عوض، معاملات فصلی با هدف شفاف سازی روند بررسی مالیاتی و ارائه اطلاعات تهیه می گردد.

  • پرداخت مالیات

مطابق معاملات فصلی، هیچ گونه پرداختی به سازمان امور مالیاتی صورت نمی گیرد. پرداخت مالیات بایستی مطابق اظهارنامه مالیات ارزش افزوده صورت گیرد.

  • مراجع قانونی

برای تهیه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده، صاحبان کسب و کارها یا حسابدارها بایستی به قوانین مالیات های غیرمستقیم رجوع کنند. در حالی که معاملات فصلی مطابق قوانین مالیات های مستقیم تهیه می شوند.

  • سایر تفاوت های ارزش افزوده و معاملات فصلی

یکی دیگر از چندین تفاوت ارزش افزوده و معاملات فصلی شامل سامانه ها و نحوه ارسال آن ها به سازمان امور مالیاتی می شود.

تفاوت صورت معاملات فصلی با اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

جمع بندی

در این مقاله، راجع به مفهوم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی صحبت شد. صاحبان کسب و کارها یا حسابدارها بایستی اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی را در زمان معینی تهیه و به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. صاحبان کسب و کارها باید اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی را به صورت دوره ای تهیه کنند و به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. عدم ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و معاملات فصلی به سازمان امور مالیاتی با جریمه های سنگین همراه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *