کد اقتصادی عددی 12رقمی است که موجب شناسایی شرکت‌ های حقوقی با فعالیت های تجاری می‌گردد. سازمان امور مالیات با شماره اقتصادی هر فرد حقیقی و یا حقوقی فعالیت های اقتصادی را بررسی می‌کند و هر نوع فعالیت تجاری بدون کد اقتصادی قانونی نمی باشد.  شرکت برای فعالیت تجاری و داشتن پرونده اقتصادی در امور مالیاتی نیاز به این شماره دارد، طی فرایندی و با تکمیل مدارک در سامانه امور مالیاتی این شماره به واحد های تجاری تعلق می‌گیرد. الزام دریافت این شماره در قانون تجارت عنوان شده و عدم توجه به قانون و فعالیت تجاری بدون دریافت شماره اقتصادی جرم محسوب می شود.
کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

مزایا و کاربرد کد اقتصادی

تمام  شرکتها و شخصیت‌ های حقیقی و حقوقی برای فعالیت اقتصادی زیر نظر امور مالیاتی موظف به دریافت  کد اقتصادی هستند. در صورت عدم دریافت این کد امکان حضور در بسیاری از فعالیت‌ ها مانند صادرات و واردات وجود نخواهد داشت. با وجود این شماره هر نوع فعالیتی در سامانه مالیاتی قابل پیگیری است. از مزیت‌ های مهم دریافت این کد رقابت در مزایده و مناقصه ها است. دریافت این کد در فعالیت همه شرکت ‌ها به صورت مستقیم تاثیر گذار است، ولی در شرکت های بزرگتر اگر این شماره دریافت نشود، مجوز هیچگونه قراردادی در سطح بین المللی هم صادر نخواهد شد. زمانی که تمام فعالیت ها قانونی و با استفاده از شماره اقتصادی باشد، هیچگونه شبهه و نا امنی بوجود نخواهد آمد.

 

کد اقتصادی چند رقمی است

کد اقتصادی جدید 12 رقمی است و نحوه دریافت آن نیز با کد قدیم متفاوت می باشد. این کد از نظر تعداد شماره ها نیز با هم فرق دارند. کد های قدیمی بعد از تشکیل پرونده قابل دریافت است و کد جدید باید از طریق سیستم ثبت گردد. تمام امور مربوط به ثبت این کد توسط شرکت خدماتی الوند حسابان انجام می‌شود و کارفرمایان می‌توانند بدون صرف وقت در مدت زمان کوتاهی این کد را دریافت نمایند. شرکت ها برای امور مالیاتی خود نیاز به مشاور دارند و می توانند در کمترین زمان ممکن مشاوره و خدمات مورد نظر را دریافت نمایند.

 

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

اولین تفاوت در کد اقتصادی و شناسه ملی تعداد شماره آن ها است. این کد 12 رقمی و شناسه ملی 11 رقمی می‌باشد. شناسه ملی در زمان ثبت شرکت به آن تعلق می‌گیرد و با این شماره شناخته می شود و فقط مربوط به افراد حقوقی است. شماره اقتصادی  مربوط به افراد حقیقی و حقوقی است که  مشمول مالیات هستند. بدون دریافت شماره اقتصادی بسیاری از امور تجاری قابل انجام نیست و این مساله لزوم دریافت کد را نشان می‌دهد

 

تفاوت کد اقتصادی قدیم و جدید

شماره اقتصادی یکی از مهمترین مدارکی است که در بسیاری از فعالیت های اقتصادی به آن نیاز دارید. بعد از ارائه مدارک به امور مالیات و تشکیل پرونده، شرکت ها اقدام به دریافت کد اقتصادی قدیم می نمایند. با توجه به الکترونیکی شدن پرونده ها از سوی امور مالیات، دریافت شماره اقتصادی جدید در دستور قرار گرفت و بعد از آن  همه شرکتها ملزم به دریافت این کد شدند. مهمترین تفاوت کد جدید دسترسی به پیشینه مالیاتی هر شرکتی است. با استفاده از این شماره می توانید تمام فعالیت های گذشته را در سیستم مشاهده نمایید.
دریافت تمام مراحل دریافت کد جدید غیر حضوری و سیستمی می باشد. برای دریافت کارت بازرگانی و ثبت اظهارنامه مالیاتی و یا پلمپ دفاتر باید به این کد دسترسی داشته باشید. برای انجام این مراحل و دریافت کد بهتر است از مشاورین مربوط کمک بگیرید.

 

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

راهنمای استعلام کد اقتصادی

کد اقتصادی به افراد حقوقی و حقیقی تعلق می‌گیرد و تمام پیشینه افراد در زمینه تجاری با استعلام این کد بدست می‌آید. برای استعلام شماره اقتصادی افراد حقیقی باید کد ملی افراد را داشته باشید تا از این طریق در سامانه امور مالیاتی شماره اقتصادی  فرد را نیز دریافت نمایید. برای معامله تجاری با افراد حقوقی آگاهی از پیشینه اقتصادی آن ها مهم است با استعلام می‌توانید از این اطلاعات استفاده نمایید. شرکت های حقوقی نیز از طریق شناسه ملی شناخته شده و از این طریق می‌توانید این شماره را استعلام نمایید.

 

پیدا کردن کد اقتصادی شرکت ها

علاوه بر اشخاص حقیقی که دارای کد اقتصادی هستند، شرکت های حقوقی نیز شماره اقتصادی دارند. افرادی که با شرکت های مختلف معامله می‌کنند، برای اطلاع از وضعیت تجاری آنها می‌توانند این کد را استعلام نمایند. روش قانونی از طریق سازمان امور مالیاتی فراهم شده تا با شناسه ملی شرکت، شماره ثبت و نام دقیق شرکت شماره اقتصادی دریافت گردد. شرکت خدماتی الوند حسابان با نیروی کار مجرب در کمترین زمان ممکن خدمات مربوط به استعلام شماره اقتصادی را انجام می دهد.

 

چه کسانی ملزم به دریافت کد اقتصادی هستند

در قانون برای افراد حقیقی و حقوقی دریافت کد اقتصادی الزامی شده است. برای شرکت هایی که ثبت شده  و در امر واردات و صادرات فعالیت کرده یا مشاغل خدماتی و تولیدی دارند، دریافت این کد الزامی است. اشخاص حقیقی نیز که مجوز برای کسب و کار گرفته و یا مکانی برای فعالیت خود دارند، مشمول این قانون قرار می‌گیرند. برای شروع کسب و کار و دریافت اطلاعات دقیق از تشکیل پرونده و شماره اقتصادی در اداره مالیات  می توانید به شرکت خدماتی الوند حسابان مراجعه نمایید.

 

چه کسانی ملزم به دریافت کد اقتصادی نیستند

در کنار افراد حقیقی و حقوقی که باید حتما شماره اقتصادی دریافت نمایند، اشخاص حقیقی که در کسب و کار های  هنری مانند نویسندگی فعال هستند از دریافت این کد معاف می‌باشند. پیمانکار هایی که حقوقی کمتر از پایه حقوق دریافت می کنند، نیز معاف می‌باشند. علاوه بر این مکان های مذهبی مانند مسجد، حسینیه و.. در این قانون مستثنی هستند.

پیشنهاد می شود مقاله آشنایی کامل با معافیت مالیاتی و انواع آن در ایران را مطالعه کنید.

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی

دریافت کد  اقتصادی برای افراد حقیقی شامل آماده کردن و تکمیل مدارک و ارسال آن به بخش مربوطه در اداره دارایی می باشد. افراد حقیقی باید برای دریافت شماره اقتصادی، دارای پروانه کسب وکار باشند. اگر تازه شروع به کار کرده اید، باید ابتدا پرونده مالیاتی در اداره دارایی تشکیل دهید. سپس مدارک که شامل درخواست کتبی فرد به همراه فتوکپی شناسنامه، سه قطعه عکس و فتوکپی پروانه کسب با مبلغ درخواستی سازمان دارایی است  برای بررسی بر روی پرونده قرار می‌گیرد. انجام این مراحل و تکمیل مدارک  و چگونگی تحویل آن به سازمان  برای افراد زیادی کار دشواری است. برای انجام سریع این مراحل و دریافت کد اقتصادی می توانید به شرکت خدماتی الوند حسابان با سال ها تجربه در این حوزه، مراجعه نمایید

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی شامل انواع شرکت هایی است که در قانون تجارت ذکر شده و  شامل دریافت کد اقتصادی می‌شوند. طبق قانون، یکی از مدارکی که باید برای دریافت این کد آماده گردد، شامل کپی برابر اصل مدارک اعضای هیات مدیره است. تکمیل فرم مربوط به شماره اقتصادی به همراه مهر شرکت از دیگر مدارک مورد نیاز است. گواهی امضا صاحبان امضا در شرکت و اجاره نامه ای که به نام شرکت می باشد، باید ضمیمه مدارک گردد. از اساسنامه، آخرین روزنامه رسمی و اظهارنامه ها کپی برابر اصل گرفته و همراه مدارک ارسال می کنید.

 

چگونه کد اقتصادی بگیریم

هر شخصیت حقوقی که موسسه خود را ثبت کرده می تواند، برای کد اقتصادی اقدام نماید. اگر این شماره  با فاصله زیاد از ثبت شرکت دریافت نگردد، محدودیت های مالی برای موسسه ایجاد خواهد کرد و بسیاری از فعالیت های تجاری این شرکت لغو می‌گردد. با ارسال مدارک درخواستی توسط سازمان مالیات پرونده شماره اقتصادی باز شده و بررسی های لازم برای شماره اقتصادی شرکت مورد نظر انجام خواهد شد.
مراحل دریافت کد اقتصادی جدید به صورت الکترونیکی انجام‌ می شود. سازمان مالیات با انجام این مراحل و تخصیص شماره به شرکت ها می تواند بررسی دقیقی بر امور مالی موسسات داشته باشد. در صورت عدم دریافت این کد، تخفیف های ویژه سازمان دارایی به شرکتها  تعلق نخواهد گرفت. تکمیل مدارک و دریافت کد دارای مراحل حضوری و غیر حضوری است و  نیاز به صبوری و  آشنایی به این مراحل دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

مراحل دریافت کد اقتصادی چیست

قبل از دریافت کد اقتصادی جدید باید ثبت نام برای شماره اقتصادی قدیمی انجام شود. بررسی مالیاتی بعد از ارسال مدارک به اداره مالیات انجام می شود. فرم مربوط به شناسایی موسسه و دفترچه مربوط به واحد اطلاعات اداره دارایی کامل می شود. علاوه بر این فرم ها کپی مدارک شرکت مانند اساسنامه، آگهی تاسیس و مدارک شناسایی هیات مدیره نیز به فرم ها اضافه می گردد. توجه داشته باشید این مدارک ابتدا به حوزه مالیاتی ارسال و بعد از مطالعه و بررسی تصمیم نهایی توسط مسئول مربوطه گرفته خواهد شد. در نهایت مدارک تایید و ثبت می‌شود. در مرحله بعد فرم ها و مدارک به مرکز نظارت و سپس به اداره خدمات مالیات  فرستاده می‌شود. در آخر کد اقتصادی  برای شرکت صادر می گردد.
برای شماره اقتصادی قدیمی باید مدارک را به سازمان و بخش مربوطه ارسال نمود. این در حالی است که مراحل دریافت کد جدید به ترتیب زیر است. ابتدا وارد سایت امور مالیاتی شده و گزینه ثبت نام  الکترونیکی را انتخاب می‌کنید. بعد از ورود به سایت پیش ثبت نام کد را با ورود اطلاعات شرکت انجام دهید. کد رهگیری پیش ثبت نام  برای مودیان ارسال می شود. بعد از دریافت رمز از سازمان مالیاتی  مرحله یک و دو تکرار شده و سپس وارد مرحله  آپلود اطلاعات می‌شوید.  بعد از تکمیل اطلاعات شرکت و تایید نهایی کد اقتصادی صادر می شود.

 

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

موارد ابطال کد اقتصادی

زمانی که با ثبت شرکت وارد معاملات تجاری می شوید، برای انواع فعالیت ها نیاز به کد اقتصادی خواهید داشت. در انواع فاکتورها کد اقتصادی درج شده و این مساله اهمیت وجود شماره اقتصادی را نشان می دهد. این شماره فعال باقی می‌ماند تا اینکه موسسین شرکت فعالیت آن را مختومه اعلام کنند. اگر مراجع قانونی عدم صلاحیت شرکت را صادر نمایند، مجوز باطل شده و کد اقتصادی نیز باطل خواهد شد. از موارد مهم دیگر که موجب باطل شدن کد می‌شود فوت شخصی است که دارای شماره اقتصادی می باشد.
بررسی موارد ابطال شماره اقتصادی باید زیر نظر مشاورین مجرب انجام شود. شرکت الوند حسابان به صورت تخصصی در زمینه کد اقتصادی فعالیت می کند و با تمام قوانین مربوط به این حوزه آشنایی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات این شرکت می توانید با این مجموعه تماس بگیرید.

 

تخلفات کد اقتصادی چیست

شرکت‌ ها بعد از ثبت و صدور آگهی تاسیس باید کد اقتصادی خود را دریافت کنند در صورتیکه در زمان مشخص این اقدام انجام نشود، تخلف محسوب می‌شود. صورتحساب و فاکتورهای شرکت ثبت شده، باید دارای شماره اقتصادی باشد و عدم ثبت این شماره تخلف به شمار می رود. ثبت این کد که در قانون تجارت وارد شده بررسی مالی شرکت ها را بسیار ساده تر نموده است.

 

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

پیامد امتناع از دریافت کد اقتصادی

دریافت و استفاده از شماره اقتصادی جزء قوانین است و اگر شرکتی خلاف این موضوع عمل کند مجرم شناخته می‌شود.  اگر برای یک بار کد اقتصادی در فاکتور ها درج نشود و یا قوانین دیگر کد اقتصادی را رعایت نکند، باید دو برابر سود دریافتی خود در معاملات، جریمه پرداخت نماید.
امتناع از دریافت و استفاده از شماره اقتصادی  برای بار دوم موجب پلمپ شرکت متخلف خواهد شد. اگر برای بار سوم تخلف ادامه پیدا کند، برای مدیران مجموعه سه تا 6 ماه حبس در نظر گرفته می شود. برای بررسی  وضعیت شرکت از نظر قانونی  و یافتن بهترین روش برای حل مشکل می توانید از شرکت الوند حسابان مشاوره بگیرید.

 

آیا مالیات به شرکتی که هنوز کد اقتصادی دریافت نکرده تعلق میگیرد

شرکتی که ثبت شده و کد اقتصادی دریافت نکرده در صورتی که فعالیت اقتصادی نداشته باید عدم فعالیت خود را به اداره دارایی اعلام نماید. در صورتی که شرکتی بدون کد فعالیت داشته، باید جریمه پرداخت نماید. طبق قوانین موجود  با شرکت هایی که کد اقتصادی دریافت نکرده اند، برخورد خواهد شد. برای دریافت اطلاعات کافی از شرایط مختلف شرکت ها در زمینه کد اقتصادی با مشاورین شرکت الوند حسابان  تماس بگیرید.

 

آیا به شرکتی که هیچ فعالیتی ندارد و کد اقتصادی نگرفته جریمه تعلق میگیرد

شرکت بدون فعالیت اقتصادی باید به اداره دارایی معرفی گردد و فرم های مربوط را پر نماید. شرکت غیر فعال نیازی به دریافت کد اقتصادی ندارد و به آن جریمه ای تعلق نمی‌گیرد. دریافت شماره اقتصادی برای شرکت های فعال و دارای خرید و فروش الزامی است. جریمه به شرکت هایی تعلق می گیرد که با وجود فعالیت اقدام به دریافت کد اقتصادی نمی کنند.

 

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم

 

جمع بندی

کد اقتصادی شماره ای است که برای بررسی مالی شرکت ها توسط سازمان امور مالیاتی صادر می‌شود. این شماره دارای دو نوع قدیم و جدید است که مراحل دریافت آن با هم متفاوت می باشد. شماره اقتصادی همانند شماره ملی که برای شناسایی افراد صادر می شود برای شرکت های تجاری کاربردی است. برای دریافت این کد باید با مراحل آن آشنایی داشته باشید و مدارک مورد نیاز را آماده نمایید. کد اقتصادی یکی از ابزار های لازم و ضروری برای قرارداد ها و انواع فعالیت های تجاری می باشد. نادیده گرفتن این بخش از پرونده مالیاتی خسارتهای جبران ناپذیری برای صاحبان کسب و کار دارد.
توجه داشته باشد که در صورت ثبت شرکت باید کد اقتصادی دریافت شود در غیر این صورت جریمه های  با توجه به مدت زمان تاخیر در دریافت کد برای شرکت ثبت خواهد شد. شماره اقتصادی بررسی پرونده اقتصادی شرکت ها را بسیار ساده نموده است.  همچنین افرادی که قصد معامله با شرکتی را داشته باشند، باید از طریق کد اقتصادی سابقه تجاری فرد یا شرکت را بررسی نمایند. فعالیت های مهم تجاری مانند شرکت در هر نوع خرید و فروش یا حضور در مناقصه و یا مزایده ها بدون این شماره امکان پذیر نمی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *