از زمانی که در تاریخ 01/08/1401 سامانه پایانه های فروشگاهی و مودیان مالیاتی در کشور اجرا می شود، دریافت شناسه کالا و خدمات یکی از مهم ترین پیش شرط های صدور صورتحساب الکترونیکی است. مودیان مالیاتی موظف هستند بر اساس قوانین به اخذ این شناسه اقدام نمایند. به طور کلی تمامی کسب و کارها و صاحبان مشاغل مشمول پرداخت مالیات باید در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کرده و صورتحساب الکترونیکی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

 

شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان چیست

شناسه کالا و خدمات به مجموعه ای از عناصر اطلاق می شود که تمام مشخصات کالاها و خدمات در آن مشخص می باشد. مودیان مالیاتی با توجه به ویژگی هایی مانند نام کالا، مدل، جنس و سایر موارد اقدام به ارسال صورتحساب های الکترونیکی می کنند. شناسه ای که مودیان دریافت می کنند، شامل یک کد 13 رقمی است که از سوی سازمان صنعت و معدن به اشخاص حقوقی و حقیقی مشمول پرداخت مالیات، صادر می شود. شناسه کالا به دو قسمت عمومی و اختصاصی دسته بندی می شود و هر یک از آنها نقش بسزایی در جمع آوری اطلاعات مالیاتی مودیان دارند. در مجموع این کد 13 رقمی یک ابزار کلیدی برای ایجاد شفافیت و ثبت تمام کالاها و خدماتی است که در کشور ارائه می شوند. پرتال جامع مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به شناسه کالا و خدمات اختصاص دارد.

 

شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان مالیاتی چیست

 

یکی از دغدغه های مودیان مالیاتی درباره شناسه کالا و خدمات، تفکیک این دو از یکدیگر می باشد. معمولا این شناسه به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم می شود و به اشکال ذیل قابل شناسایی هستند:

  • شناسه کالای اختصاصی
  • شناسه کالای عمومی
  • شناسه عمومی خدمات
  • شناسه اختصاصی خدمات

 

شناسه عمومی کالا در سامانه مودیان

در صورتی که مودیان مالیاتی امکان دریافت شناسه کالا و خدمات اختصاصی را نداشته باشند، وزارت صنعت و معدن فهرستی از کالاها در سامانه مودیان ایجاد کرده که به عنوان شناسه عمومی کالا شناخته می شوند. صاحبان مشاغل و کسب و کارها چنانچه موفق به دریافت شناسه اختصاصی نشده باشند، برای تکمیل صورتحساب الکترونیکی می توانند کد شناسه عمومی کالا را اخذ کنند. شناسه کالای عمومی از طریق https://stuffid.tax.gov.ir قابل پیگیری می باشد.

 

شناسه اختصاصی کالا در سامانه مودیان

بارزترین الزامی که در سامانه مودیان وجود دارد، اخذ کد شناسه اختصاصی کالا می باشد. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان فعالان اقتصادی در حوزه واردات و تولید فعالیت می کنند، موظف هستند کد شناسه کالا و خدمات اختصاصی را دریافت کنند. در واقع ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمام افرادی که به تولید کالا یا واردات مبادرت می ورزند را موظف نموده، از شناسه اختصاصی برای ارسال صورتحساب الکترونیکی استفاده نمایند. اصلی ترین انگیزه استفاده از شناسه اختصاصی کالا، شناسایی و شفاف سازی کالاهایی است که در کشور تولید یا وارد می شوند. برای شناسایی و پیگیری کد شناسه اختصاصی به https://www.ntsw.ir/ رجوع کنید.

 

چه کسانی باید شناسه اختصاصی کالا سامانه مودیان را دریافت کنند

چنانچه گفتیم دو گروه از اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول دریافت شناسه کالا و خدمات اختصاصی هستند که شامل تولیدکنندگان و واردکنندگان کالا می باشند. تمام فعالیت های این دو گروه اعم از ثبت سفارش، آمار کالاهای تولید شده و ترخیص کالا با این شناسه قابل شناسایی است. نکته مهمی که در این مورد باید به آن توجه کنید، این است که صاحبان مشاغلی که از طریق سامانه جامع تجارت، شناسه کالا دریافت نموده اند، برای ارسال صورتحساب الکترونیکی نیازی به دریافت مجدد شناسه اختصاصی و عمومی را ندارند.

 

شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان مالیاتی چیست

 

نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات

اغلب مودیان مالیاتی با چالش نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات مواجه هستند و در اکثر مواقع درباره استعلام، ثبت نام و وارد کردن کدهای شناسایی کالاها و خدمات سردرگم می شوند. شناسه ها را می توانید به دو شکل اختصاصی و عمومی دریافت کنید. برای انجام فرایند دریافت کد شناسه کالا و خدمات چند سامانه در اختیار مودیان است که عبارت هستند از:

 

  • دریافت شناسه عمومی

سامانه دریافت شناسه کالا و خدمات (دریافت کد کالاهای عمومی)

درگاه مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران (دریافت شناسه عمومی خدمات )

 

  • دریافت شناسه اختصاصی

سامانه جامع تجارت (ویژه تولیدکنندگان و واردکنندگان بابت شناسه کالا اختصاصی)

درگاه مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران (دریافت شناسه اختصاصی خدمات)

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان مالیاتی می توانید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086  تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان حرفه ای ما استفاده نمایید.

 

دریافت شناسه کالا و خدمات برای ارائه دهندگان خدمات

کسب و کارهایی که در قالب شرکت های خدماتی مشغول به فعالیت هستند و به مشتریان خود خدمتی انجام می دهند نیز باید به دریافت شناسه خدمت (عمومی و اختصاصی) اقدام نمایند. موضوع این نوع شرکت های خدماتی در زمینه حمل و نقل، مشاوره، خدمات مالی، فنی، خدمات حسابداری، خدمات مالیاتی، خدمات حسابرسی داخلی ، تحویل پستی و سایر حوزه ها می باشد. شرکت های خدماتی در شکل عمومی (حمل و نقل، تمیزکاری، برگزاری نمایشگاه، بازیافت و…) و تخصصی (فناوری، تحلیل داده، حسابداری، مالی و …) فعالیت می کنند. صاحبان مشاغل خدماتی برای دریافت کد به درگاه مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات مراجعه کنند. یکی از پرسش های رایج مودیان درباره تفاوت شناسه خدمت عمومی و اختصاصی است. شناسه عمومی خدمت مربوط به اتحادیه ها، تشکل ها و انجمن ها می باشد که به عنوان نماینده اعضا باید این کد را اخذ نمایند.

 

شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان مالیاتی چیست

 

نحوه ثبت شناسه کالا برای کالاهایی که شناسه اختصاصی ندارند

چنانچه برخی از کالاها دارای شناسه نباشند، صاحبان کسب و کارها می توانند به طور موقت از کد شناسه عمومی استفاده کنند. برای دریافت شناسه اختصاصی باید در سامانه شناسه کالا درخواست خود را ثبت کنید تا متناظر با کالای تان شناسه اختصاصی دریافت نمایید.

 

نحوه استعلام شناسه کالا و خدمات

استعلام شناسه کالا از طریق سامانه جامع تجارت امکان پذیر است. فقط با انتخاب گزینه مربوط استعلامات می توانید کد کالاها را دریافت کنید. در خصوص استعلام شناسه خدمات نیز سامانه portal.gs1-ir.org در اختیار استعلام گیرندگان است.

 

سوالات متداول

  1. آیا خرده فروشی ها ملزم به دریافت شناسه کالا و خدمات هستند؟ بله تمام فروشندگان باید از سامانه مودیان کد شناسه کالا و خدمات دریافت کنند.
  2. آیا میتوان برای صدور صورتحساب الکترونیکی فقط از شناسه عمومی استفاده کرد؟ بله برای سهولت ارسال صورتحساب الکترونیکی این امکان وجود دارد.
  3. آیا میتوان یک شناسه کالا را در چند ردیف از صورتحساب الکترونیکی وارد کرد؟ فقط شناسه عمومی کالا را می توان در چند سطر قید کرد.
  4. آیا افرادی که قبلا شناسه کالا و خدمات را دریافت کرده اند میتوانند در سامانه مودیان از آن استفاده کنند؟بله این امکان وجود دارد.

 

جمع بندی

بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از تاریخ 01/08/1401 تمام مودیان مالیاتی برای ارسال صورتحساب الکترونیکی باید شناسه کالا و خدمات اخذ نمایند. این شناسه یک کد 13 رقمی است که از دو قسمت عمومی و اختصاصی تشکیل شده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت شناسه کالا و خدمات در سامانه مودیان مالیاتی می توانید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086  تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان حرفه ای ما استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *