مفاصا حساب مالیاتی چیست؟ چرا این سند مهم است؟ آیا می توان آن را آنلاین گرفت یا خیر؟ همه این پرسش ها در ادامه این مطلب پاسخ داده می شوند. همچنین قدم به قدم مراحل دریافت و مدارکی که باید برای آن ارائه کنید را در این مقاله برای شما شرح می دهیم. در واقع مفاصا حساب مالیاتی سندی است که می توانید به کمک آن برای نشان دادن تسویه کامل بدهی های مالیاتی اقدام کنید.

 

مفاصا حساب مالیاتی چیست

قبل از اینکه بخواهیم راجع به مفاصا حساب مالیاتی صحبت کنیم، لازم است با این عبارت بیشتر آشنا شویم. در این خصوص می توان گفت معنی مفاصا حساب، تسویه حساب است که معمولا بین طرفین در پایان قرارداد انجام می شود. عبارت مفاصا در زبان فارسی تسویه کردن معنا می دهد. نمونه کاربرد این عبارت را می توان در زمانی که یک ملک یا ماشین خریداری می کنید نیز مشاهده نمایید.

در معنی دیگر همچنین می توان مفاصا حساب را یک برگه در نظر گرفت که نشان دهنده تسویه حساب صورت گرفته است. شما می توانید این سند را به عنوان فردی که صاحب درآمد و هزینه هستید، دریافت کرده و عملیات تسویه را انجام دهید. در حسابرسی زمانی که قراردادی به اتمام می رسد، باید برای تسویه آن اقدام کنید که این عبارت، در آن زمان نیز بیشتر شنیده می شود. مفاصا حساب مالیاتی در علم حسابداری نشان دهنده اطلاعاتی اعم از بستانکاری و بدهکاری می باشد.

حال که با ماهیت این نوع برگه آشنا شدیم، لازم است مفاصا حساب مالیاتی را تعریف کنیم. همانند قراردادهایی که با طرف های دیگر می بندید، شما یک معاهده مهم با سازمان امور مالیاتی دارید که از درآمد خود، مالیاتی را پرداخت کنید. حال زمانی که تسویه حساب مالیاتی انجام شود، برگه تسویه ای از سوی این سازمان به شما ارائه می گردد که نشان دهنده تسویه شدن مالیات شما خواهد بود. توجه کنید که این مدرک بعد از راستی آزمایی ارائه شده و قابل استعلام است.

 

شرایط صدور مفاصا حساب مالیات

برای آنکه نسبت به دریافت مفاصا حساب مالیاتی اقدام کنید، لازم است یک سری شرایط داشته باشید که به شرح زیر هستند:

  • اظهارنامه مالیاتی

بدیهی است که مفاصا حساب مالیات زمانی صادر می شود که اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کرده باشید. سپس مالیات شما در دوره قبلی تعیین می شود. حال می بایست برای پرداخت آن اقدام نمایید. در مرحله نهایی می توانید نسبت به صدور این سند درخواست خود را ارسال کنید.

  • ثبت درخواست مفاصا حساب مالیاتی

زمانی که مرحله قبل را گذراندید، می بایست جداگانه برای درخواست مفاصا حساب مالیاتی اقدام کنید. توجه نمایید که این قانون بنا بر ماده 235 ق.م.م تعریف شده و شما موظف هستید این کار را به صورت حضوری در شعب مالیات شهر خود یا با تکمیل فرم آنلاین انجام دهید.

  • ثبت شرکت

برای اشخاص حقوقی که مالیات پرداخت می کنند، ثبت شرکت به منزله فعالیت قانونی آنها است که برای دریافت مفاصا حساب مالیاتی نیاز خواهد بود.

مفاصا حساب مالیاتی چیست و نحوه دریافت و پرداخت آن چگونه است

نحوه دریافت مفاصا حساب مالیات

مهم ترین قدم برای آنکه بتوانید مفاصا حساب را درخواست دهید، پرداخت و تسویه مالیات است. سپس می توانید با گذراندن مرحله درخواست این سند، نسبت به دریافت آن اقدام کنید. برای این کار اگر قصد دارید حضوری آن را دریافت کنید، کافیست به یکی از شعبه های سازمان مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهید. حال باید یک سری مدارک ارائه نمایید و در نهایت باید پرونده شما مورد بررسی قرار گیرد.

پس از آنکه بدهی ها و سابقه مالیاتی شما مورد بررسی قرار گرفت، می توانید نسبت به دریافت این سند اقدام کنید. حال با گرفتن این گواهی، آن را به تایید افراد مسئول رسانده و با امضا و مهر از اداره مالیاتی معتبر خواهد بود.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که این سند کجا به کار می رود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا راجع به پاسخ آن نیز صحبت کنیم.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت مفاصا حساب

بسته به اینکه برای چه چیزی مفاصا حساب می خواهید، مدارک متفاوت هستند. در کل مفاصا حساب مالیاتی نیاز به کد مالیاتی شما دارد. همچنین لازم است کد شش رقمی اداره امور مالیاتی را نیز به همراه داشته باشید. حال می توانید درخواست خود را صادر کنید. از آنجایی که این سند با توجه به بررسی پرونده شما صادر می گردد، نیاز به ارائه مدرک خاصی در مورد مفاصا حساب مالیاتی نیست.

 

کاربرد و مزایای دریافت گواهی مفاصا حساب

در کل زمانی که نیاز داشته باشید تا مدرکی دال بر عدم داشتن بدهی مالیاتی ارائه دهید، مفاصا حساب مالیاتی مفید خواهد بود. مثلا زمانی که می خواهید برای خروج از کشور اقدام کنید، لازم است بدهی مالیاتی خود را تسویه نمایید. زمانی که می خواهید به خرید و فروش املاک اقدام نمایید، باید حساب مالیاتی کامل پرداخت شود.

مفاصا حساب مالیاتی چیست و نحوه دریافت و پرداخت آن چگونه است

دریافت آنلاین مفاصا حساب مالیاتی

درخواست مفاصا حساب مالیاتی به صورت آنلاین میسر نیست و شخص باید درخواست خود را به صورت کتبی برای دریافت آن ارائه کند. زمانی که مراحل را به صورت حضوری پیش می برید، می بایست کارشناس مالیاتی، رئیس اداره و گروه مالیاتی درخواست تان را بررسی کند. قابل ذکر است که با توجه به بخشنامه ۲۳۰/۵۹۳۹/۱۱۵۹۰، ارائه این سند نیازی به استعلام از جای دیگر ندارد. صرفا می بایست برای بررسی بدهی مالیاتی شما اقدام شود.

نکته: شما می توانید از طریق وب سایت نظام مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir برای ارسال اظهارنامه اقدام کنید. سپس هزینه های مالیاتی را پرداخت و بدهی های خود را استعلام بگیرید. با این حال درخواست مفاصا حساب مالیاتی امکان پذیر نیست.

نکته: البته شما می توانید استعلام بدهی مالیاتی خود را به صورت آنلاین از طریق این لینک مشاهده کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با مفهوم، نحوه دریافت و کاربرد مفاصا حساب مالیاتی آشنا کنیم. اگر شما به عنوان مودی حقیقی یا حقوقی نیاز به مشاوره مالیاتی برای دریافت این سند دارید، کافیست از مجموعه الوند حسابان کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *