یکی از پرکاربردترین سامانه ها برای انجام کارهای بازرگانی در کشور، سامانه جامع تجارت ایران است. این سامانه کمک می کند تا امور تجارت بین الملل با سرعت بیشتری انجام شوند. همچنین منجر به کاهش فساد در تجارت و اقتصاد کشور می شود. بسته به نیازهای قانونی، صادرات و واردات کالاها و محصولات مختلف، با فرایند پیچیده اداری همراه هستند. باید در این فرایند برخی اطلاعات و اسناد میان نهادهای گوناگون رد و بدل شوند.

از آنجایی که رد و بدل کردن اطلاعات و اسناد به روش سنتی کار دشوار و پر دردسری است، سامانه جامع تجارت راه اندازی شد تا انجام این کارها را تسهیل نماید. برای این که بیشتر با امکانات این سامانه آشنا شوید و بدانید باید چگونه از آنها استفاده نمایید، ما اطلاعاتی را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار می دهیم. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را همراهی کنید.

 

سامانه جامع تجارت ایران چیست

ممکن است برای شما هم این سوال مطرح شود که اصلا سامانه تجارت چیست و به چه دلیلی راه اندازی شده است. باید بگوییم که سامانه تجارت، نوعی مکانیسم تسهیل کننده به شمار می رود که می توان از آن برای انجام آسان تر امور بازرگانی استفاده کرد. در شرایط فعلی که پیچیدگی های زیاد قانونی و اداری وجود دارند، مسائل و مشکلات تجاری به امری پر چالش تبدیل شده اند.

افرادی که می دانند در مواجه با مشکلات تجاری باید چه اقداماتی انجام دهند، اصولا درگیری زیادی ندارند. در این میان اما، برخی نیاز به یک سیستم تسهیل گری دارند که به آنها کمک کند مشکلات تجاری را آسان حل کنند. سامانه تجارت ایران، دقیقا همان سیستمی است که به آنها در این زمینه کمک می کند. این سیستم تسهیل کننده، به تجار اجازه می دهد تا از بسیاری فرصت ها، به راحتی استفاده کنند.

سامانه جامع تجارت ایران از برنامه های پرکاربرد و مهمی به شمار می رود که دولت برای اجرای برنامه های دولت الکترونیک راه اندازی کرده است. این سیستم انجام امور تجارت بین الملل را تسهیل و تسریع نموده و از پیچیدگی های آن می کاهد. همچنین از بروز فساد در تجارت و اقتصاد نیز، جلوگیری می نماید. پس نباید استفاده از آن را ناچیز و بی اهمیت قلمداد کرد.

 

ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران

برای استفاده از سامانه تجارت یا سامانه ثبت سفارش کالا، ابتدا باید وارد آدرس www.ntsw.ir شد. در صورتی که قبلا در این سامانه ثبت نام نکرده اید، باید اقدام به ثبت نام در آن نموده و برای خود پنل کاربری ایجاد کنید. شما با وارد کردن نام کاربری که اصولا کد ملی شما است و ایجاد یک رمز عبور، می توانید وارد سامانه شده و از خدمات آن بهره مند شوید.

برای ثبت نام در سامانه جامع تجارت، ابتدا وارد آدرس سامانه تجارت ایران شوید و بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید. برای ثبت نام در این سامانه شما باید دارای تابعیت ایرانی باشید. پس از انتخاب گزینه ثبت نام، فرم ثبت نامی به شما نشان داده می شود که باید با دقت تمامی اطلاعات آن را پر کنید. سپس بر روی گزینه ذخیره اطلاعات کلیک کرده و وارد صفحه بعدی شوید.

در این صفحه شما نیاز به یک کد اعتبار سنجی 4 رقمی خواهید داشت که برای شماره همراه شما ارسال خواهد شد. پس از وارد کردن این کد، فرایند ثبت نام شما در سامانه تکمیل می شود و می توانید از خدمات آن بهره مند شوید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

 

خدمات سامانه جامع تجارت

سامانه تجارت ایران، با یک تقسیم بندی کلی، از چندین سامانه مرتبط تشکیل شده است. به گونه ای که افراد بتوانند در زمینه های مختلف تجاری، از این سامانه ها بهره مند شوند. از جمله این سامانه ها، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 

 • سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا

این سامانه در زمینه تجارت بین الملل یک سامانه پرکاربرد به شمار می رود. به این دلیل که کمک می کند تا میزان تخلفات واردات و صادرات در کشور، به میزان قابل توجهی کاهش یابد. سامانه انبارها با هدف کاهش میزان قاچاق و کالاهایی که احتکار می شوند، راه اندازی شده است. از این رو انبارها وظیفه دارند تمامی اطلاعات انبار و کالاهایی که دریافت یا خارج می کنند را در این سامانه به ثبت برسانند.

تمامی اطلاعاتی که در سامانه جامع انبارها به ثبت می رسد، توسط دولت به صورت آنلاین قابل پیگیری است. این فرایند منجر می شود تا دولت بتواند یک سازماندهی خوبی نسبت به اطلاعات انبارها و کالاهای وارداتی و صادراتی داشته باشد.

 

 • سامانه شناسه کالا

از دیگر سامانه های پرکاربرد سامانه جامع تجارت، سامانه شناسه کالا است. تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان کالا بعد از ثبت نام در سامانه تجارت، برای دریافت شناسه کالا باید توسط سامانه شناسه کالا احراز صلاحیت شوند. پس از آن، آنها می توانند شماره صنفی، کارت بازرگانی و … دریافت نمایند. در واقع سامانه شناسه کالا، با هدف مدیریت کردن کالاهای راه اندازی شده و امکان استعلام شناسه ها راه اندازی شده است. همچنین می توان از طریق این سامانه به اهداف دیگری نیز دست یافت. از جمله:

 • کمک به دریافت اطلاعات و آمار دقیق
 • پیگیری صدور مجوزهای تکراری و بازرسی مکرر
 • شفاف سازی تمامی داده ها و اطلاعات
 • شناسایی آسان کالاها

 

 

 • سامانه سنجش اعتبار و رتبه بندی اعتباری

سامانه رتبه بندی، برای سنجش اعتبار افراد راه اندازی شده است. در اصل این سامانه، رفتار بانکی و انجام تعهدات مالی توسط افراد را بررسی می کند. در صورتی که شخصی بد حساب باشد، از شخصی که خوش حساب است، جدا خواهد شد. اگر قصد اعتبارسنجی شخصی را دارید، می توانید اقدام به دریافت سوابق مالی او از سامانه تجارت نمایید. موسسات مالی و بانک ها نیز از این طریق، اقدام به اعتبار سنجی متقاضیان وام می نمایند. در صورتی که اعتبار شخصی در سامانه جامع تجارت پایین باشد، شانس دریافت تسهیلات بانکی او نیز کاهش خواهد یافت.

 

 • سامانه جامع حمل و نقل

این سامانه از جمله سامانه های پرکاربرد و مهم در سامانه جامع تجارت به شمار می رود که کمک شایانی به توسعه زیربناهای حمل و نقل در کشور می نماید.

 

 • سامانه جامع امور گمرکی

سامانه جامع امور گمرکی از دیگر سامانه های پرکاربرد سامانه جامع تجارت به شمار می رود. هدف از راه اندازی آن، تسریع امور گمرکی و ترخیص کالا از گمرک است. برای این که بتوان از این سامانه استفاده کرد، باید ابتدا در آن ثبت نام نمود. پس از آن می توان امور واردات و صادرات را تسریع کرد. همچنین می توان به مراحل ترخیص کالا از گمرک سرعت بخشید و تخلفات بازرگانی را کاهش داد.

علاوه بر آن، هزینه های تجارت را کم کرده و هویت واردکنندگان و صادرکنندگان را به صورت کامل شناسایی نمود. در نهایت نیز به کاهش فرارهای مالیاتی و قاچاق کمک کرده و کالا را از گمرک تا محل تحویل، رهگیری نمود.

 

 • پرتال ارزی یا نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما

این پرتال به عنوان یک سامانه پرکاربرد و مهم، در تسهیل و نظارت بر معاملات ارزی کشور بسیار نقش موثری دارد. می توان با استفاده از پرتال ارزی، به بهبود فضای کسب و کار کمک کرده و از مزایای بسیاری بهره مند شد. مزایایی همچون ثبت سفارشات ارزی، دریافت و پرداخت ارز، پیگیری وضعیت سفارشات ارزی و مدیریت حساب های ارزی.

 

 

 • سامانه مجوزها

این سامانه نیز به عنوان یکی دیگر از سامانه های زیرمجموعه سامانه جامع تجارت، وظیفه مدیریت فرایندهایی همچون صدور، تمدید، استعلام و ابطال مجوزها را بر عهده دارد. در واقع هدف از راه اندازی آن، تسهیل و تسریع روند صدور مجوزها و ایجاد شفافیت و نظارت بر روی این فرایندها است. در این سامانه بیش از 100 نوع مجوز تعریف شده است که مربوط به حوزه های گوناگون تجارت می شوند.

 

چرا سامانه جامع تجارت ایران تشکیل شده است

از آنجایی که پیچیدگی های صادرات و واردات کالا در کشور ما هر روز بیشتر می شود و نهادها نیاز دارند که برخی اسناد و مدارک را با یکدیگر رد و بدل کنند، دولت اقدام به راه اندازی این سامانه نموده است. در اصل بروکراسی سابق اداری، دیگر در دنیای مدرن تجارت کارساز نیست. برای این که از دیگر کشورها عقب نماند، باید با تکنولوژی پیش رفت تا عموم مردم بتوانند به هر آنچه در زمینه تجارت نیاز دارند، دست یابند.

 

نقش سامانه جامع تجارت ایران در اقتصاد بین الملل

سامانه تجارت ایران، دریچه ای به سمت تجارت بین الملل است. البته در این مسیر، مشکلاتی نیز وجود دارد، اما می توان با کمک سامانه تجارت بهترین راهکارها را برای مقابله با این مشکلات انتخاب کرد. در اصل افرادی که تمایل دارند در زمینه اقتصاد بین الملل به رشد بالایی برسند و برای کشور خود نیز سودمند باشند، نیاز دارند که با این سامانه آشنا شده و از آن به درستی استفاده نمایند.

 

 

مزایای سامانه تجارت ایران برای بخش دولتی و بخش خصوصی

سامانه تجارت ایران هم بر روی بخش دولتی و هم بر روی بخش خصوصی، تاثیرات ویژه ای دارد. اگر نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی که با اقتصاد بین الملل ارتباط دارند، از این سامانه استفاده کنند، می توانند به مزایای زیادی دست یابند. از جمله:

 • اصلاح و بهبود منابع درآمد دولتی
 • تخصیص کارآمد و موثر منابع دولتی
 • قابلیت استفاده از روش های مدیریت ریسک
 • افزایش میزان امنیت، کاهش فساد و شفاف کردن امور تجارت بین الملل
 • کاهش هزینه ها به دلیل کاهش زمان انجام امور تجاری
 • تخصیص کارآمد منابع
 • تسهیل انجام امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک
 • افزایش میزان شفاف سازی برای استفاده کنندگان از این سیستم

 

جمع بندی

حال که با سامانه جامع تجارت و انواع خدمات که ارائه می دهند آشنا شدید، می توانید به راحتی و با اطمینان بیشتری وارد بازار تجارت بین الملل شوید. در صورتی که هنوز در این زمینه ابهاماتی دارید، می توانید با کارشناسان ما در الوند حسابان ارتباط برقرار کرده و ابهامات خود را رفع نمایید. ما در این زمینه هر اطلاعاتی که بخواهید در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *