دریافت گواهی ارزش افزوده یکی از وظایف مودیانی است که شامل قانون ارزش افزوده می‌شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا راجع به این نوع مالیات و لزوم دریافت گواهی نامه‌ی آن صحبت کنیم. سپس در ادامه مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی ارزش افزوده را اعلام خواهیم کرد.

سازمان امور مالیاتی برای آنکه مودیان صلاحیت اخذ مالیات ارزش افزوده را داشته باشند، گواهی‌هایی را صادر می‌کند که اعتبار 6 ماهه و 1 ساله دارند. اخذ هرگونه مالیات VAT بدون دریافت این مجوزها ممنوع بوده و جریمه را در پی دارد. با توجه به حساس بودن این مسئله، در ادامه با ما همراه باشید تا کمی بیشتر راجع به آن صحبت کنیم.

 

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات ارزش افزوده که به عنوان VAT نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع تکس‌های مهم در ایران است. بد نیست بدانید که در سال 1402، سهم آن از کل درآمد مالیاتی دولت، 45% پیش بینی شد. در سال 1403 نیز رقم این مالیات با افزایش 1%‌ای، به 10% رسیده است.

مالیات ارزش افزوده به خزانه دولت واریز می‌شود اما باید بدانید که این کار از طریق افراد واسط یعنی فروشندگان خدمات و محصولات انجام می‌گیرد. این دسته از مودیان باید مالیات ارزش افزوده را از مصرف کننده نهایی دریافت کرده و پس از پایان هر فصل در بازه زمانی 15 روزه پرداخت کنند.

توجه کنید که مالیات بر ارزش افزوده بر روی برخی کالاها نرخ متفاوتی دارد. مثلا مقدار نرخ آن برای فروش سیگار وارداتی 40% بوده و برای کلیه محصولات کشاورزی که فرآوری نشده‌اند، صفر درصد است.

 

گواهی ارزش افزوده چیست

در قسمت قبل به وضوح اشاره کردیم که مالیات بر ارزش افزوده یک مبلغ مازاد از قیمت کالا یا خدمات بوده و از مشتری نهایی گرفته می‌شود. سازمان امور مالیاتی به شدت روی افزایش هزینه‌ها که ناشی از مالیات است حساس بوده و مودیان را مکلف کرده تا مطابق قانون این نوع مالیات‌ها را اعمال کنند. سپس برای بازپرداخت آن به دولت اقدام نمایند. یکی از این قوانین مربوطه، دریافت گواهی ارزش افزوده است که به عنوان یک مجوز برای کسب‌و‌کار تلقی می‌شود. جوازی که به آن شغل اجازه می‌دهد به اندازه نرخ VAT تعریف شده، روی هزینه نهایی کالا یا سرویس، این نوع مالیات را اضافه نماید.

برای دریافت گواهی ارزش افزوده لازم است شرایط و مدارکی را آماده کنید تا این برگه را از سازمان امور مالیاتی دریافت نمایید. قابل ذکر است که این گواهی‌ها اعتبار محدود 6 ماهه الی 1 ساله دارند. با اتمام دوره اعتبار، نسبت به تمدید آن اقدام می‌شود.

علاوه بر نکته‌ی بالا، یک کاربرد مهم دیگر این نوع گواهی، ارائه آن به خریدارانی است که چنین مدرکی را از شما در هنگام پرداخت مبلغ نهایی درخواست می‌کنند. شما به عنوان فروشنده، همانند ارائه فاکتور فروش باید گواهی ارزش افزوده را به مشتری نشان دهید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

حال برای اینکه بخواهید این قانون را رعایت کنید، لازم است برای دریافت گواهی ارزش افزوده اقدام کنید. مراحل دریافت مدرک ارزش افزوده به شرح زیر می‌باشند:

 • ابتدا در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرده و کد مالیاتی دریافت کنید.
 • آدرس وب سایت سازمان امور مالیاتی: tax.gov.ir
 • سپس با جمع آوری مدارک برای دریافت گواهی ارزش افزوده، وارد سامانه ارزش افزوده شده و ثبت نام خود را در آن کامل می‌کنید.
 • سامانه ارزش افزوده: ir
 • حال در وب سایت مربوطه بر روی گزینه “درخواست گواهینامه ثبت نام” کلیک کنید.
 • حال اطلاعات را به صورت کامل و دقیق وارد نموده و کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی را نیز وارد کنید.
 • با انتخاب گزینه ثبت درخواست، یک رسید داده می‌شود که آن را نگهداری می‌کنید.
 • بعد از مدتی با بررسی کارشناسان مربوط می‌توانید برای دریافت گواهی ارزش افزوده اقدام کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی ارزش افزوده

در مورد مدارک لازم برای دریافت گواهی ارزش افزوده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • کد اقتصادی.
 • مدارک شناسایی اعضای شرکت و کپی آن.
 • کد پستی دفتر یا محل فعالیت.
 • کپی مدارک شناسایی اعضای شرکت.
 • آدرس و کد پستی.
 • آگهی مربوطه به تاسیس شرکت یا ایجاد تغییرات آن که باید در روزنامه رسمی باشد.
 • وکالتنامه.
 • گواهی و مجوز فعالیت شرکت از سامانه رتبه بندی.

در ادامه نمونه مدرک گواهی ارزش افزوده که صادر شده است را مشاهده می‌کنید.

 

 

مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفتیم، اعتبار دریافت گواهی ارزش افزوده شش ماهه و یکساله است. در زمان تمام شدن مهلت قانونی باید برای تمدید آن اقدام کنید که این کار از طریق سامانه ارزش افزوده انجام می‌شود.

 

جمع بندی

در این مقاله با معرفی اجمالی مالیات VAT، یکی از شرایط مهم اخذ این نوع مالیات یعنی دریافت گواهی ارزش افزوده را بیان کردیم. سپس به مراحل و مدارک لازم برای اخذ آن پرداختیم و در مورد اعتبار آن صحبت کردیم. شما کاربران می‌توانید برای دریافت مشاوره و انجام تکالیف مالیاتی، از خدمات مجموعه الوند حسابان کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *