اجرای قانون سامانه مودیان در زمینه اخذ مالیات، الزامی است. پس از الزام اجرای قانون سامانه مودیان، صورتحساب ها بایستی به صورت الکترونیکی ارسال شوند. صورتحساب های الکترونیکی، قبل از ارسال بایستی توسط فروشنده امضا شوند. اشخاص حقیقی و حقوقی برای اعتبار بخشیدن به اسناد مالیاتی بایستی آن ها را امضا می کنند. امضا، اسناد مالیاتی را معتبر می کند.

 

گواهی امضا توسط سردفتر اسناد رسمی یا نماینده سیاسی ایران در خارج از کشور ارائه می شود. سازمان امور مالیاتی، استفاده از امضای الکترونیکی یا CSR را الزامی کرده است. اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارسال صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان بایستی کد امضای الکترونیکی خود را دریافت کنند و در سامانه واسط ارسال صورتحساب الکترونیک، امضای الکترونیک را بر روی صورتحساب الکترونیک درج نمایند.

 

پس از آن که صورتحساب الکترونیک مجهز به امضا شد، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند صورتحساب الکترونیکی را در سامانه مودیان بارگذاری کنند. جهت آشنایی بیشتر با نحوه دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR به روش های مختلف، ادامه مقاله را دنبال کنید. با هزینه های دریافت گواهی امضای الکترونیکی آشنا شوید و با آگاهی کامل اقدام کنید. در نظر داشته باشید که اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند اقدام به دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا CSR کنند.

 

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

 

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR را به عنوان، گواهی کلید عمومی هم می شناسند. گواهی امضای الکترونیکی شامل کلید عمومی، تاریخ انقضا، امضای دیجیتال صادرکننده گواهی و اطلاعات صاحب کلید می شود. فایل CSR توسط سازمانی که امکان ارائه امضای دیجیتال را فراهم کرده است، صادر می گردد. گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR به عنوان تاییدی برای هویت صاحب امضا می باشد. اعتبار امضای الکترونیکی در فعالیت های الکترونیکی کاربرد دارد. گواهی امضای الکترونیکی با کمک فناوری های امنیتی پیشرفته، رمزنگاری شده شده است. امضای الکترونیکی که توسط سامانه های مختلف مورد تایید است، غیرقابل جعل می باشد. امضای الکترونیکی در تعاملات الکترونیکی کاربرد دارد تا با اطمینان بیشتری، امضا بر روی اسناد اعمال گردد.

در ایران برای شرکت در مناقصه، مزایده و دریافت سفته الکترونیکی بایستی از امضای دیجیتال استفاده کرد. با تصویب قوانین جدید و راه اندازی سامانه مودیان، اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارسال صورتحساب های الکترونیکی می توانند از امضای دیجیتال و فایل CSR استفاده کنند.

 

دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR، اهمیت بالایی در مراحل ثبت نام و ارسال صورتحساب الکترونیکی دارد. برای ثبت نام در سامانه مودیان، علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و احراز هویت نیاز به گواهی امضای الکترونیکی می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای ثبت نام در سامانه مودیان و ایجاد امکان ارسال صورتحساب الکترونیکی بایستی فایل CSR تهیه کنند.

 

مراحل دریافت گواهی امضای الکترونیکی به شرح زیر است

1- ثبت نام در سامانه امور مالیاتی و تشکیل پرونده از طریق سامانه tax.gov.ir

2- دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR

3- دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

4- دریافت شناسه کالاها و خدمات

 

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

 

چرا به گواهی امضای الکترونیک CSR نیاز داریم

گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR یکی از عناصر اساسی در فرآیند تایید هویت صاحب کلید و اعتبار آن در فعالیت های الکترونیکی هستند. از سال گذشته، امکان دریافت گواهی امضای الکترونیکی توسط سازمان امور مالیاتی برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که نیاز به دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی و ارسال صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان دارند، فراهم شده است. اشخاص حقوقی شامل شرکت های دولتی و غیردولتی و اشخاص حقیقی شامل مشاغل گروه های سه گانه می شود. امضای الکترونیکی یا فایل CSR شامل اطلاعاتی از جمله نام شخص یا شرکت، شماره مالیاتی، شناسه شرکت و سال مالی است.

 

گواهی امضای الکترونیکی در امور مالیاتی کاربرد بالایی دارد، چرا که صحت سنجی اطلاعات مالیاتی بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی با اطمینان بیشتری انجام می شود. مطابق ماده 7 قانون تجارت الکترونیک، هر گاه قانون، وجود امضا را لازم بداند، امضای دیجیتال مکفی می باشد. مطابق قانون پایانه های فروشگاهی، کلیه مودیان مالیاتی، مکلف هستند با استفاده از کارپوشه، امضای الکترونیکی و کد یکتای حافظه مالیاتی، صورتحساب ها را به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان ارسال کنند. در غیر این صورت، کلیه مودیان مالیاتی مشمول پرداخت جرائم ماده 22 و 24 می شوند.

 

روش های دریافت گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

  • روش اول

ساده ترین و سریع ترین روش دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR، استفاده از اپلیکیشن تولید فایل CSR می باشد. اپلیکیشن تولید فایل CSR را می توانید از وب سایت سپیدار دانلود و بر روی سیستم PC خود نصب نمایید. از این طریق، امکان دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR برای شما فراهم می شود.

  • روش دوم

یکی دیگر از روش های دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR، مراجعه به سامانه مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام به آدرس www.gica.ir می باشد. پس از ورود به سامانه مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام بایستی ثبت نام کنید تا بتوانید امضای الکترونیکی یا فایل CSR دریافت نمایید.

 

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

 

نحوه استعلام گواهی امضای الکترونیکی CSR

پس از ثبت نام در سامانه مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR، بایستی با نام کاربری و رمز عبور وارد پروفایل خود شوید. گزینه ورود متقاضیان امضای الکترونیک را انتخاب نمایید. در گام بعدی، صفحه ای باز می شود که بایستی بر روی ثبت درخواست گواهی الکترونیکی کلیک نمایید. اگر گزینه ثبت درخواست گواهی را بزنید، بایستی بعد از ثبت درخواست به دفاتر پیشخوان دولت بروید و گواهی امضای الکترونیک را دریافت نمایید. در عوض، اگر گزینه ثبت درخواست گواهی از طریق CSR را کلیک کنید، دیگر نیازی به مراجعه به دفتر پیشخوان دولت نیست. در ادامه، نوع گواهی امضای دیجیتال (گواهی امضای دیجیتال متقاضی وابست به دولت، گواهی امضای متقاضی وابسته به غیر دولت و گواهی امضای دیجیتال متقاضی مستقل) را انتخاب کنید.

 

پس از انتخاب نوع گواهی امضای دیجیتال، دو گزینه باز می شود. یکی از گزینه ها به شما، گواهی با اعتبار یک ساله می دهد و گزینه دوم، گواهی با اعتبار دو ساله را پیشنهاد می دهد که هزینه هر کدام، متفاوت می باشد. سپس به صفحه پرداخت هدایت می شوید. با انتخاب درگاه بانکی مورد نظر، عملیات پرداخت هزینه انجام می شود. پس از پرداخت هزینه، به صفحه لیست درخواست های صدور گواهی بروید. از طریق لیست درخواست های صدور گواهی می توانید تمام درخواست هایی که تاکنون ثبت کرده اید را مشاهده نمایید. نوع گواهی امضای دیجیتال، کد رهگیری و تاریخ ثبت را می توانید از قسمت لیست درخواست های صدور گواهی، مشاهده کنید. پس از گرفتن کد رهگیری می توانید گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR را دریافت کنید.

 

هزینه گواهی امضای الکترونیکی CSR

تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، مطابق بخشنامه های صادره، تعیین می شود. یکی از این تعرفه ها، تعرفه صدور گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR در دفاتر اسناد رسمی می باشد. هزینه صدور گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR در دفاتر اسناد رسمی، معین است و دریافت مبالغ بالا از سوی سردفتران، تخلف می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند مبلغ دقیقی که بایستی به دفاتر اسناد رسمی پرداخت کنند را محاسبه نمایند. اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به دفاتر ثبت نامی که مورد تایید مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام هستند، گواهی امضای الکترونیکی دریافت کنند. هزینه دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR در سال 1403 بر اساس مصوبه کانون سردفتران به شرح زیر است:

 

نوع گواهی نوع محصول هزینه دریافت امضای دیجیتال/ به ریال سهم مرکز ریشه و مرکز میانی عام/ به ریال (75 درصد) سهم دفتر اسناد رسمی/ به ریال (25 درصد)
اشخاص/سازمان دولتی گواهی شخص حقیقی وابسته به دولت 340,000 255,000 85,000
اشخاص/سازمان دولتی گواهی مهر سازمانی وابسته به دولت 280,000 210,000 70,000
اشخاص/سازمان خصوصی گواهی شخص حقیقی وابسته به غیر دولت 260,000 195,000 65,000
اشخاص/سازمان خصوصی گواهی مهر سازمانی وابسته به غیر دولت 270,000 202,500 67,500
اشخاص حقیقی شخص حقیقی مستقل 250,000 187,500 62,500

 

مدارک لازم برای گرفتن امضای الکترونیکی CSR

هر شرکتی که فعالیت تجاری و درآمد دارد، یک شخص حقوقی شناخته می شود و موظف به پرداخت مالیات می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR، بایستی مدارکی را در سامانه مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام به آدرس اینترنتی www.gica.ir بارگذاری کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR شامل سیم کارت به اسم شخص، کدپستی محل زندگی، شماره تلفن ثابت منزل، آدرس ایمیل و کارت ملی اسکن شده، می شود.

 

نمونه فرم گواهی امضای الکترونیکی

گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR یا گواهی کلید عمومی، مانند فرم زیر می باشد.

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

 

سوالات متداول

گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR چیست؟

  • گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR یا گواهی کلید عمومی، یک سند منحصر به فرد برای هر شخص حقیقی و حقوقی یا مودی می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی از گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR برای ارسال صورتحساب های خود به سامانه مویان استفاده می کنند.

 

آیا دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR هزینه دارد؟

  • بله، اشخاص حقیقی و حقوقی برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR بایستی هزینه ای پرداخت کنند که البته این هزینه، زیاد نیست. هزینه گواهی امضای الکترونیکی بین 25000 تومان تا 34000 تومان متغیر می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی بسته به نوع گواهی امضای دیجیتال که انتخاب کرده اند، هزینه پرداخت می کنند.

 

برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR چه مدارکی لازم است؟

  • اشخاص حقیقی و حقوقی برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR بایستی مدارکی را ارائه دهند. این مدارک شامل سیم کارت به اسم شخص، کدپستی محل زندگی، شماره تلفن ثابت منزل، مجوز کسب و کار، آدرس ایمیل و فایل کارت ملی اسکن شده، می شود.

 

گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR به چه شکل ارائه می شود؟

  • اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند امضای الکترونیکی یا فایل CSR را به شکل توکن گواهی امضای الکترونیکی از دفاتر پیشخوان دولت دریافت کنند. توکن، چیزی شبیه به فلش مموری است. مودیان می توانند گواهی امضای الکترونیکی را به صورت فایل CSR دانلود کنند و از آن، استفاده نمایند.

 

گواهی امضای الکترونیکی CSR چیست

 

جمع بندی

در این مقاله راجع به گواهی امضای الکترونیکی، نحوه ثبت نام در سامانه مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی عام به آدرس www.gica.ir، روش های دریافت فایل CSR، نحوه استعلام، هزینه و مدارک مورد نیاز صحبت شد. الوند حسابان، موسسه مشاوره مالی معتبری است که در زمینه تهیه و ارائه صورتحساب های الکترونیکی فعالیت دارد، چگونگی استفاده از امضای الکترونیکی یا فایل CSR را آموزش می دهد. اشخاص حقیقی و حقوقی بایستی پس از تهیه صورتحساب های الکترونیکی، آن را امضا کنند و پس از آن که صورتحساب با امضای الکترونیکی، معتبر شد در سامانه مودیان، بارگذاری کنند.

 

اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند گواهی امضای الکترونیکی یا فایل CSR را به شکل توکن (فلش مموری) امضای الکترونیکی از دفاتر اسناد رسمی دریافت نمایند و از آن استفاده کنند. فراموش نکنید که پس از الزام اجرای قانون سامانه مودیان، صورتحساب ها بایستی به صورت الکترونیکی همراه با امضای الکترونیکی به سامانه مودیان ارسال شوند تا توسط سازمان مالیاتی مورد بررسی قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *