همان طور که می دانید؛ در دنیای امروزی همه‌ی اشخاص باید با تکنولوژی و ارسال صورتحساب الکترونیکی آشنا باشند. به همین دلیل سازمان امور مالیاتی کشور نیز در راستای ارتقای سطح شفافیت و به منظور جلوگیری از پولشویی و فرار مالیاتی، سامانه مودیان را راه اندازی نموده است. برای ارسال صورتحساب الکترونیکی در این سامانه، نیاز به دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی است. در واقع می بایست یادآور شد که افراد حقوقی و حقیقی به عنوان مودیان امور مالیاتی می بایست تمامی فعالیت های مالی خود را از جمله: تراکنش های ارسال شده و… از طریق همین شناسه یکتا به صورت الکترونیکی وارد سامانه کنند تا برای سازمان امور مالیاتی کشور قابل بررسی و پیگیری باشند. با در دست داشتن شناسه یکتا حافظه مالیاتی تمامی عملیات خرید و فروش شما آنلاین ثبت می شود تا دیگر نیازی به ارسال گزارش صورت معاملات فصلی مربوط به ماده 169 امور مالیاتی و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده نداشته باشید. در ادامه بیشتر با این شناسه آشنا خواهیم شد.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

شناسه یکتا حافظه مالیاتی چیست

برای هر مودی در سازمان امور مالیاتی کشور پس از ثبت نام الکترونیکی و ایجاد کارپوشه در سامانه مودیان، یک شناسه یکتا حافظه مالیاتی صادر می گردد. این شناسه، یک کد شش کاراکتری می باشد که شامل اعداد مختلف و حروف انگلیسی منحصر به فرد برای هر کدام از مودیان مالیاتی است. حافظه مالیاتی، حافظه ای الکترونیکی است که به منظور ثبت و نگهداری اطلاعات صورتحساب الکترونیکی و انتقال هر یک از آن ها به سامانه مودیان بکار گرفته می شود. شناسه یکتا حافظه مالیاتی به جهت تکراری نبودن شماره صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان برای هر فردی متمایز از دیگران تعیین می شود. این شماره منحصر به فرد علاوه بر شناسه یکتا، شامل شماره پیگیری، زمان و تاریخ صدر آن، مبلغ و مالیات صورتحساب و… است. از این رو به علل و عوامل مختلف و زیادی، دریافت و داشتن این شناسه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 

دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی برای اشخاص حقوقی

شما به عنوان یک فرد حقوقی حتما به یک شناسه یکتا حافظه مالیاتی برای صدور یا ارسال صورتحساب الکترونیکی خود نیاز خواهید داشت. البته در ابتدا می بایست فایل CSR یا همان فایل گواهی مهر سازمانی را در اختیار داشته باشید. برای این منظور کافیست وارد نرم افزار تولید این فایل شده و آن را در کسری از ثانیه، دریافت کنید. پس از آن می بایست کلمه عمومی را در سیستم خود ذخیره کنید. سپس برای دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی خویش می توانید مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

 • ورود به سامانه tax.gov.ir (درگاه ملی خدمات الکترونیکی مربوط به سازمان امور مالیاتی کشور)

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

 • کلیک کردن روی گزینه «ورود به کارپوشه».
 • انتخاب یک پرونده از میان پرونده هایی که برای آن نیاز به شناسه یکتا حافظه مالیاتی دارید.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

 • کلیک کردن روی گزینه «شناسه های یکتا حافظه مالیاتی» در گوشه سمت راست تصویر و سپس کلیک کردن روی گزینه «دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی» در سمت چپ تصویر
 • انتخاب روش ارسال صورتحساب الکترونیکی

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

 • انتخاب فایل کلید عمومی ذخیره شده روی رایانه خود در این بخش و بارگذاری آن
 • کلیک کردن روی گزینه «بعدی» در صورت صحت اطلاعات مربوط به آدرس و کد پستی شما
 • مشخص کردن دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی در این مرحله که اختیاری است. اگر ندارید می توانید روی گزینه «بعدی» کلیک کنید.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

 • دریافت مشخصات شناسه یکتا و وارد کردن مشخصات پایانه های فروشگاهی
 • به نمایش درآمدن تمامی شعب های کسب و کار شما
 • کلیک کردن روی «اتمام» و به نمایش درآوردن شناسه یکتا حافظه مالیاتی

بدین ترتیب شناسه یکتای خود را دریافت خواهید کرد.

 

موسسه الوند حسابان می تواند تمامی نیازهای شما در زمینه دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی را بر طرف کند در صورتی به یک مشاوره حرفه ای و البته رایگان نیاز دارید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086  تماس بگیرید

 

دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی برای اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی نیز برای دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی خود می بایست مراحل زیر را به ترتیب طی کنند:

 • دریافت کلید عمومی و خصوصی
 • ورود به کارپوشه
 • انتخاب وضعیت کارپوشه در لیست پرونده های مالیاتی و کلیک کردن روی گزینه «ورود به پرونده»
 • انتخاب گزینه شناسه های یکتا حافظه مالیاتی و کلیک کردن روی دریافت یا فعالسازی شناسه یکتا حافظه مالیاتی
 • انتخاب گزینه «توسط مودی» و کلیک روی گزینه «بعدی»
 • بارگذاری کلید عمومی یا گواهی امضای حافظه و کلیک روی گزینه «بعدی»
 • انتخاب آدرس و کدپستی درست و کلیک روی گزینه «بعدی»
 • ورود به مرحله بعد بدون پر کردن فیلدهای مربوطه و کلیک روی گزینه «اتمام»

بدین ترتیب برای شما افراد حقیقی نیز با طی شدن هر یک از این مراحل به ترتیب یک شناسه یکتا حافظه مالیاتی تخصیص داده می شود.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

شناسه کالاها و خدمات چیست

باید دانست که شما پس از دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی، به دریافت شناسه کالاها و خدمات هم نیاز دارید. شناسه کالاها و خدمات ارائه شده به دو دسته: شناسه عمومی و اختصاصی کالا و خدمات تقسیم می شود. این شناسه در واقع یک کد شناسایی برای کالاها و خدماتی است که در صورتحساب الکترونیکی شما ذکر شده است. بنابراین مربوط به نوع کالاها و خدمات، ارزش افزوده، شیوه محاسبه مالیات آن ها و گزارش های مالیاتی مربوط به آن است. بر اساس دستورالعمل های سازمان امور مالیاتی شما می بایست تنها نسبت به دریافت شناسه عمومی کالاها و خدمات اقدام کنید که یک شماره منحصر به فرد مربوط به کالاها و خدمات شماست.

 

چطور شناسه کالا و خدمات را دریافت کنیم

شما به سه طریق زیر می توانید نسبت به دریافت شناسه کالا و خدمات خویش اقدام کنید:

 • دریافت شناسه کالا و خدمات از سایت سازمان امور مالیاتی ( Stuffid )
 • دریافت شناسه کالا و خدمات از سامانه جامعه تجارت دریافت
 • فایل اکسل شناسه کالا و خدمات

در ادامه هر یک از این روش ها را برای شما شرح خواهیم داد.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

دریافت شناسه کالا و خدمات از سایت سازمان امور مالیاتی ( Stuffid )

برای دریافت شناسه کالاها و خدمات می توانید وارد سامانه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی: https://stuffid.tax.gov.ir شوید. سپس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مربوط به کارپوشه مالیاتی خویش وارد سامانه شوید. پس از ورود می توانید وارد بخش جستجوی کالا و خدمات شده و شناسه خود را بیابید و یا اینکه در بخش ثبت کالا و خدمات، به منظور دریافت شناسه کالا و خدمات جدید، درخواست خود را ثبت کنید. با کلیک کردن روی هر گزینه می توانید شناسه کالا و خدمات خود را دریافت کنید.

 

دریافت شناسه کالا و خدمات از سامانه جامعه تجارت 

علاوه بر روش فوق، شما می توانید برای دریافت شناسه کالا و خدمات وارد سامانه جامعه تجارت هم به نشانی: https://jameh.tejarat.ir شوید. با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور می توانید وارد سایت شده و در بخش درخواست شناسه کالا و خدمات به راحتی فایل اکسل را دریافت کنید که در آن اطلاعات مربوط به کالاها و خدمات و شناسه آن وجود دارد.

 

دریافت فایل اکسل شناسه کالا و خدمات

سومین راه برای دریافت شناسه کالا و خدمات، دریافت فایل اکسل است. برای این منظور می توانید وارد سایت: https://stuffid.tax.gov.ir شده و با ورود نام کاربری و رمز عبور خود، وارد کارپوشه مالیاتی شده و در بخش دانلود فایل اکسل، فایل مربوطه را دانلود کنید.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

کاربرد شناسه یکتا مالیاتی

شناسه یکتا حافظه مالیاتی، برای سازمان امور مالیاتی از جهات مختلف حائز اهمیت است. کاربرد این شناسه برای آن ها به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و پولشویی می باشد. به همین علت برای هر فردی به صورت یکتا صادر می شود تا قابل ردیابی باشد و بتوان اطلاعات مودیان را در سامانه ثبت و نگهداری کرد. این اطلاعات به سازمان امور مالیاتی در زمینه بررسی و پیگیری اطلاعات مودیان از جمله: کالاها و خدمات، مبالغ و مالیات صورتحساب آن ها کمک بسزایی می کند. بنابراین در راستای شفاف سازی، یک شناسه یکتا برای مودیان صادر می شود و در حافظه مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور ذخیره می گردد.

 

کاربرد شناسه کالا و خدمات

علاوه بر شناسه یکتا حافظه مالیاتی، شما به شناسه کالا و خدمات هم نیاز دارید. این شناسه نیز برای دریافت اطلاعات دقیق مربوط به ماهیت کالا و نوع آن، کیفیت، مقدار و قیمت آن کالا و خدمات برای سازمان امور مالیاتی کشور اهمیت دارد. با دریافت این شناسه، کالا و خدمات ارائه شده شما در صورتحساب الکترونیکی، به صورت استاندارد و یکسان ذکر می گردد. بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور می تواند اطلاعات دقیق و شفاف تری را در این خصوص دریافت کند و آن ها را مورد بررسی قرار دهد. کاربرد دیگر شناسه کالا و خدمات، شناسایی شدن این کالاها و خدمات از طریق سازمان بین المللی GSI می باشد.

 

ملزومات دریافت شناسه یکتا مالیاتی

افراد زیر ملزوم به دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی هستند:

 • مودیان امور مالیاتی یا همان افراد حقوقی که می بایست صورتحساب الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنند.
 • صاحبان کسب و کارهای اینترنتی که در زمینه فروشگاه های آنلاین، خدمات اینترنتی و… مشغول به فعالیت هستند و از خود صورتحساب الکترونیکی صادر می کنند.
 • فعالان عرصه فرآیندهای مالیاتی و کسانی که با سازمان امور مالیاتی در ارتباط هستند.

این افراد ملزم به دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی برای صورتحساب های الکترونیکی خود به سامانه مودیان هستند. عدم دریافت این شناسه برای این افراد، برای آن ها جرایم مالیاتی در پی خواهد داشت.

 

با شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه دریافت آن آشنا شوید

 

غیر فعالسازی شناسه یکتای مالیاتی

برای غیر فعالسازی شناسه یکتا حافظه مالیاتی می توانید به ترتیب مراحل زیر را طی نمایید:

 • ورود به سامانه مودیان مرتبط با سازمان امور مالیاتی
 • انتخاب پرونده مالیاتی مرتبط با همان شناسه یکتا که تمایل به غیر فعالسازی آن دارید.
 • یافتن گزینه غیر فعالسازی که با علامت ضربدر مشخص است.
 • انتخاب گزینه تایید غیر فعالسازی مرتبط با شناسه یکتای مالیاتی

بدین ترتیب شناسه یکتا حافظه مالیاتی شما غیر فعال می شود. بنابراین شناسه شما با توجه به یکتا بودن آن دیگر به هیچ پرونده مالیاتی اختصاص داده نمی شود. مگر اینکه بخواهید دوباره درخواست فعالسازی آن را داشته باشید. البته باید دانست که شناسه یکتای مالیاتی یا از طریق شرکت معتمد و یا توسط مودی پشتیبانی می شود. در حالت اول غیر فعالسازی بر عهده همان شرکت معتمد و در حالت دوم عملیات غیر فعالسازی با انتخاب گزینه حذف انجام می شود.

 

جمع بندی

به طور کلی باید یادآور شد که شناسه یکتا حافظه مالیاتی به منظور ارسال صورتحساب های الکترونیکی برای هر یک از مودیان حائز اهمیت است. پس بهتر است نسبت به دریافت آن اهتمام ورزیده و نکات مربوط به آن را بدانید. برای هر گونه خدمات مربوط به ارسال صورتحساب الکترونیکی و دریافت شناسه یکتا و شناسه کالا و خدمات می توانید با مشاورین الوند حسابان در تماس باشید.

 

موسسه الوند حسابان می تواند تمامی نیازهای شما در زمینه دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی را بر طرف کند در صورتی به یک مشاوره حرفه ای و البته رایگان نیاز دارید با شماره های 77651632-021 – 0992990908309123968086  تماس بگیرید

1 دیدگاه

 • سلام
  از درج مقاله مذکور در سایت پربارتان متشکرم آرزوی برکت روز افزون برای گردانندگان این سایت دارم
  نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد
  عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد
  ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
  چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
  این تطاول که کشید از غم هجران بلبل
  تا سراپرده گل نعره زنان خواهد شد
  گر ز مسجد به خرابات شدم خرده مگیر
  مجلس وعظ دراز است و زمان خواهد شد
  ای دل ار عشرت امروز به فردا فکنی
  مایه نقد بقا را که ضمان خواهد شد
  ماه شعبان منه از دست قدح کاین خورشید
  از نظر تا شب عید رمضان خواهد شد
  گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت
  که به باغ آمد از این راه و از آن خواهد شد
  مطربا مجلس انس است غزل خوان و سرود
  چند گویی که چنین رفت و چنان خواهد شد
  حافظ از بهر تو آمد سوی اقلیم وجود
  قدمی نه به وداعش که روان خواهد شد
  سال نو شما مبارک و آرزوی موفقیت و بهروزی برای مدیران وگردانندگان این سایت دارم ارادتمند قربانی فعال در عرصه نظارت بر پروژه های ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *