حسابداری مالی در واقع یکی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین زیرشاخه‌های حوزه حسابداری می‌باشد. این زیر شاخه از حسابداری، در تمامی شرکت‌ها و بیزینس‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. چراکه مزایا و ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. اگر می‌خواهید تا در رابطه با حسابداری مالی و موضوعات پیرامون آن اطلاعات کاملی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

حسابداری مالی چیست

حسابداری مالی که در زبان انگلیسی با نام Financial accounting شناخته می‌شود. به طور کلی برای ساماندهی و سیستماتیک کردن امور مالی یک شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم حسابداری مالی زیر شاخه‌ای از رشته حسابداری است. به طور کلی در این زمینه، افراد سعی بر به ثبت رساندن و مرتب کردن اطلاعات مربوط به گردش‌های مالی شرکت و یا کسب و کار مورد نظر دارند.

در این زمینه شخصی که با عنوان حسابدار مالی در شرکت مشغول به فعالیت است، یک سری فرایندها را انجام می‌دهد. به عنوان مثال این شخص اطلاعات مربوط به گردش‌های مالی شرکت را در یک نرم‌افزار به خصوص ثبت می‌کند و سپس تمامی اطلاعات را ساماندهی و جمع آوری می‌کند. پس از آن با استفاده از نرم‌افزار مربوطه یک گزارش کلی از اطلاعات جمع آوری شده، تهیه کرده و در پرونده مالی شرکت قرار می‌دهد. از جمله مواردی که در فرم گزارش وجود دارد، می‌توان به مقدار مالیات پرداختی، میزان سود و زیان شرکت و غیره اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده دارای جزئیات بسیار ریزی می‌باشند که تمامی آنها باید توسط شخص حسابدار زیر نظر گرفته شود. در غیر این صورت مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

 

حسابداری مالی چیست | همه چیز درباره حسابداری مالی

 

حسابدار مالی کیست

حسابدار مالی شخصی است که تمامی مواردی که در پاراگراف قبلی ذکر شد را به صورت جزء به جزء و بسیار دقیق انجام می‌دهد. این شخص از تمامی موضوعات رشته حسابداری مالی اطلاعات کاملی دارد و می‌تواند همه مواردی که به جزئیات مالی یک شرکت، مربوط می‌شود را مورد ساماندهی قرار دهد. به طور عمومی به شخصی می‌توان گفت حسابدار مالی که بتواند در تمام مدت زمان فعالیت خود، وضعیت مالی یک شرکت را مورد بررسی قرار دهد و در صورت وجود کوچک‌ترین مشکلی آن را برطرف کند. همچنین این شخص باید بتواند با نرم‌افزارها و ابزارهای مربوط به حسابداری مالی به بهترین شکل ممکن کار کند.

 

اهمیت حسابداری مالی

شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که چرا باید یک شخص را به عنوان حسابدار مالی استخدام کنیم. در اینجا باید به شما بگوییم که فرایند حسابداری مالی یک فرایند کاملاً مهم و پیچیده می‌باشد. در نتیجه شما باید شخصی را که در این زمینه حرفه‌ای است، استخدام کنید. انجام دادن فرایند حسابداری مالی از اهمیت‌های بسیار زیادی برخوردار است.

به عنوان مثال هنگامی که در شرکت فرایند حسابداری مالی انجام شود، شخص مدیرعامل به بهترین شکل می‌تواند از میزان سود و زیان، مقدار مالیات و گزارش‌های مالی مطلع شود. چراکه فرد حسابدار وظیفه دارد تا اطلاعات مالی شرکت را دسته‌بندی کرده و با عنوان گزارش مالی به مدیرعامل ارائه کند. یکی دیگر از اهمیت‌های حساب داری مالی این می‌باشد که شخص حسابدار تمامی اطلاعات مربوط به امور مالی سازمان و یا شرکت را شفاف سازی کرده و با عنوان صورت مالی در دوره‌های سه ماهه، شش ماهه و یا یک ساله به مدیرعامل شرکت ارائه می‌کند. همچنین در این زمینه حسابدار وضعیت کلی امور مالی شرکت مانند پرداختی‌ها و دریافتی‌ها و همچنین مالیات تعلق گرفته به شرکت را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت وجود هرگونه مشکل، نسبت به رفع آن اقدام می‌کند.

یکی دیگر از اهمیت‌های استفاده از حسابداری مالی این است که شما، می‌توانید با استفاده از این حوزه آینده فعالیت شرکت یا سازمان خود را پیش بینی کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

اهداف حسابداری مالی

به طور کلی هدف از انجام دادن فرایند حسابداری مالی این می‌باشد که تمامی مبالغ نقدی و غیر نقدی که از سازمان و یا شرکت، خارج و یا وارد می‌شود و اطلاعات و ضرایب مالیاتی مورد حسابرسی قرار بگیرد. از جمله موارد دیگری که در حساب داری مالی مورد بررسی قرار می‌گیرد، می‌توان به مالیات بر ارزش درآمد، مالیات بر مبالغ پرداختی، جریمه‌های پرداخت نکردن مالیات و همچنین مواردی که باعث معاف شدن از مالیات می‌شود، اشاره نمود. در نتیجه هدف کلی از مورد استفاده قرار دادن حسابداری مالی، این است که مقدار جریمه‌های مالیاتی به کمترین مقدار ممکن برسد.

 

حسابداری مالی چیست | همه چیز درباره حسابداری مالی

 

وظایف حسابدار مالی

شخصی که به عنوان حسابدار مالی درون شرکت مشغول به کار می‌شود، یک سری وظایف بسیار مهم دارد که باید آنها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در ادامه لیستی از مهم‌ترین وظایف شخص حسابدار مالی را برای شما عزیزان آورده‌ایم:

  • شخص حسابدار باید یک لیست کامل از حقوق، پاداش و همچنین هزینه مربوط به بیمه کارمندان و کارگران تهیه کرده و در پرونده مالی شرکت قرار دهد.
  • حسابدار مالی باید تمام حساب‌های شرکت را بررسی کند و مطمئن شود که تراز مالی آنها درست می‌باشد. همچنین اگر هرگونه اشکالی در حساب‌ها وجود داشت، سریعا بخش مدیریت را مطلع کرده و نسبت به رفع آن مشکل اقدام کند.
  • علاوه بر تمامی موارد ذکر شده فردی که به عنوان حسابدار مالی در شرکت فعالیت می‌کند، باید تمامی نامه‌ها و اسناد مالی مربوط به شرکت را بررسی کند و در صورتی که مورد تایید بودند، آنها را مهر و امضا کند.
  • شخص حسابدار باید از تمامی اسناد و مدارک مالی شرکت به بهترین شکل نگهداری کند. حتی در صورت نیاز از فایل‌های مالی که در کامپیوترهای شرکت وجود دارند نیز یک فایل پشتیبان، تهیه کرده تا بدین صورت از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری کند.
  • در هنگام عقد قراردادهای جدید، شخص حسابدار باید به مدیران شرکت، مشاوره مالی دهد تا بدین صورت به این اشخاص برای تصمیم گیری بهتر کمک کند.

 

روش‌های انجام حسابداری مالی

برای انجام فرایند حسابداری مالی دو روش وجود دارد که یکی از آنها نوع تعهدی می‌باشد. در این روش تنها اطلاعات مربوط به معاملات مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمامی داده‌ها ساماندهی می‌شود. مدل دیگر، روش نقدی نام دارد که در این روش فقط مبالغ جابجا شده برای قراردادهای مختلف توسط شخص حسابدار مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که مبالغ جابجا شده مورد تایید شخص حسابدار باشد، آنها را در سیستم مالی شرکت ثبت می‌کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که روش‌های حسابداری مالی تنها در دو مورد ذکر شده خلاصه نمی‌شود، بلکه روش‌های دیگری نیز وجود دارد، اما به طور کلی این دو روش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نکته را باید بگوییم که حسابداری مالی در هر دو روش، طبق قانون شرکت مورد نظر در دوره‌های مختلفی انجام می‌شود.

 

حسابداری مالی چیست | همه چیز درباره حسابداری مالی

 

ویژگی سیستم‌های حسابداری مالی

به طور کلی سیستم‌های حسابداری مالی از یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد برخوردار هستند که همین موضوع باعث کاربری بسیار زیاد آنها شده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم‌های حسابداری مالی یکپارچه بودن آنها می‌باشد. بدین صورت که شما می‌توانید تمام اطلاعات مختلف مربوط به امور مالی شرکت را در بازه‌های زمانی مختلف درون این سیستم به ثبت برسانید. در هنگام تهیه گزارش این سیستم به طور خودکار تمام اطلاعات را دسته‌بندی کرده و به صورت کاملاً یکپارچه در اختیار شما قرار می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های سیستم‌های حساب داری مالی این است که امنیت آنها بسیار بالا می‌باشد. به طور کلی اطلاعات مالی یک شرکت باید به طور محرمانه تنها در اختیار شخص حسابدار و مدیرعامل شرکت باشد. از این رو معمولاً امنیت نرم‌افزارهای مالی بسیار بالا است تا بدین صورت از نشت اطلاعات جلوگیری شود.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که بهترین سیستم‌های حسابداری مالی باید آن را داشته باشند، انعطاف پذیری می‌باشد. این سیستم‌ها باید این قابلیت را داشته باشند تا بتوان به راحت‌ترین شکل ممکن اطلاعات را از حالتی به حالت دیگر تبدیل کرد. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که سیستم‌های حسابداری مالی باید آن را داشته باشند به روز رسانی مداوم است. این سیستم‌ها باید دوره‌های زمانی خاص مورد به روز رسانی قرار گرفته و هرگونه مشکلات امنیتی و یا گرافیکی موجود درون آنها، به طور کامل رفع شود.

 

مزایای حسابداری مالی

حسابداری مالی از مزیت‌های زیادی برخوردار می‌باشد که همین موضوع باعث شده است تا این روشِ حسابداری، در تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خدمات حسابداری این است که با استفاده از این روش، فرایند بررسی اطلاعات مالی مربوط به معاملات مختلف بسیار آسان می‌شود. همچنین با بهره گرفتن از این روش می‌توان اعتماد و سرمایه اشخاص یا شرکت‌های دیگر را به راحتی جذب کرد. از دیگر مزیت‌های حسابداری مالی این است که برای تیم مدیریت شرکت، آینده مالی را پیش بینی کرده و تا حدودی از خطرات جلوگیری می‌کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با اینستاگرام ما را فالوو کنید و سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

 

گزارش حسابداری مالی

به طور عمومی در گزارشات مالی موارد بسیار زیادی به صورت دقیقی مورد بررسی قرار می‌گیرد که برخی از مهم‌ترین آنها میزان سود و زیان، اطلاعات مربوط به گردش مالی، اطلاعات مربوط به مالیات تعلق گرفته به شرکت و ترازنامه می‌باشد.

 

حسابداری مالی چیست | همه چیز درباره حسابداری مالی

 

ابزارهای ایجاد گزارش مالی

امروزه برای ایجاد گزارشات مالی ابزارهای بسیار زیادی به وجود آمده است، اما از تمامی آنها نمی‌توان استفاده کرد. چرا که برخی از آنها دارای یکسری مشکلات نرم‌افزاری می‌باشند. برخی از بهترین ابزارهای ایجاد گزارش مالی که می‌توان با خیالی راحت از آنها استفاده کرد، نرم‌افزار حسابداری پارسیان، نرم‌افزار پارمیس، نرم‌افزار سپیدار سیستم و همچنین نرم‌افزار تدبیر می‌باشند. تمامی نرم‌افزارهایی که ذکر شدند از امکانات و همچنین امنیت بسیار عالی برخوردار هستند و شما می‌توانید با اطمینان خاطر از آنها استفاده کنید.

 

صورت مالی چیست

در زمینه حسابداری، تعریف صورت مالی به اطلاعاتی مانند گردش‌های مالی، داده‌های مربوط به امور مالیاتی و مواردی از این قبیل که به صورت کاملاً خلاصه و دسته‌بندی شده می‌باشند، گفته می‌شود.

 

دوره زمانی تنظیم صورت حساب‌های مالی

صورت حساب‌های مالی به طور کلی باید در بازه‌های زمانی ۳ ماهه، ۶ ماهه و یا یک ساله تهیه شده و در صورت نیاز در اختیار گروه مدیریت قرار بگیرند. توجه داشته باشید که اگر صورتحساب‌ها در زمانی بیشتر از یک سال تهیه شوند ممکن است، مشکلاتی به وجود بیاید.

 

رشته حسابداری مالی

حسابداری مالی یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین زیرشاخه‌های رشته حسابداری می‌باشد. این رشته در بیشتر دانشگاه‌های ایران به علاقمندان تدریس می‌شود. البته در نظر داشته باشید که رشته حساب ‌داری مالی، پیچیدگی‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد. در نتیجه تنها در صورتی که به این زمینه علاقه کامل دارید، نسبت به انتخاب کردن آن اقدام کنید.

 

حسابداری مالی چیست | همه چیز درباره حسابداری مالی

 

دروس حسابداری مالی

حسابداری مالی به طور کلی به درس‌های مختلفی تقسیم می‌شود که تمامی این درس‌ها در دو دسته‌بندی خاص قرار می‌گیرند. یکی از آنها مربوط به دروس کاردانی حساب داری مالی و دیگری مربوط به دروس کارشناسی حسابداری مالی می‌باشد.

 

بازار کار حسابداری مالی

در رابطه با بازار کاری حسابداری مالی در ایران باید بگوییم که این رشته در شهرهای مختلف کشور ایران خواهان بسیار زیادی دارد. در صورتی که شما در این رشته فارغ التحصیل شده و تخصص بالایی داشته باشید، قطعاً می‌توانید در یک شرکت مشغول به فعالیت شوید.

 

آینده شغلی حسابداری مالی 

اگر بخواهیم در مورد آینده شغلی رشته حسابداری مالی به شما توضیحاتی دهیم، باید بگوییم که فارغ التحصیلان این رشته به راحتی می‌توانند در کشور ایران مشغول به فعالیت شوند. البته با توجه به اینکه امروزه افراد بسیار زیادی در این رشته مشغول به تحصیل می‌باشند، قطعاً چندین سال بعد، بازار کار این رشته دچار مشکلاتی خواهد شد. البته به طور کلی پیشنهاد می‌شود که اگر به این رشته علاقه دارید، حتماً برای تحصیل در آن، اقدام کنید.

 

کتاب‌های حسابداری مالی

رشته حسابداری مالی دارای کتاب‌ها و منابع بسیار زیادی می‌باشد. از برخی از مهم‌ترین کتاب‌های حسابداری مالی می‌توان به اصول حسابداری، صفر تا صد مالیات، کاربرد اکسل در حساب داری مالی، حقوق و دستمزد طلایی و غیره اشاره کرد.

در پایان باید بگوییم که رشته حسابداری مالی بسیار مهم می‌باشد و هر شرکت و یا سازمانی باید یک شخص را با عنوان حسابدار مالی استخدام کند تا بدین صورت از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

حالا که به طور کامل با حسابداری مالی آشنا شدید پیشنهاد می کنیم مقاله مفید : حسابداری چیست ؟ معرفی رشته حسابداری و بازار کار آن را نیز مطالعه کنید.

 

نتیجه گیری

در پایان باید بگوییم که رشته حسابداری مالی بسیار مهم می‌باشد و هر شرکت و یا سازمانی باید یک شخص را با عنوان حسابدار مالی استخدام کند تا بدین صورت از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود. شرکت‌ها از حساب‌های مالی استفاده می‌کنند تا تعیین کنند در حال حاضر چه مقدار پول در حساب بانکی آنها وجود دارد، چه مقدار پول باید به فروشندگان یا تامین‌کنندگان بپردازند و چه مقدار پول باید از مصرف‌کنندگان جمع‌آوری کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینستاگرام ما را فالوو کنید سپس سوال خود را در دایرکت مطرح نمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *